Salou, Costa Daurada – sihtkohainfo

Salou, Costa Daurada 1
Salou, Costa Daurada 2
Salou, Costa Daurada 3
Salou, Costa Daurada 4
Salou, Costa Daurada 5
Salou, Costa Daurada 6
Salou, Costa Daurada 7
Salou, Costa Daurada 8
Salou, Costa Daurada 9
Salou, Costa Daurada 10
Salou, Costa Daurada 11
Salou, Costa Daurada 12
Salou, Costa Daurada 13
Salou, Costa Daurada 14
Salou, Costa Daurada 15
Salou, Costa Daurada 16
Salou, Costa Daurada 17
Salou, Costa Daurada 18
Salou, Costa Daurada 19
Salou, Costa Daurada 20
Salou, Costa Daurada 21
Salou, Costa Daurada 22
Salou, Costa Daurada 23
Salou, Costa Daurada 24
Salou, Costa Daurada 25
Salou, Costa Daurada 26
Salou, Costa Daurada 27
Salou, Costa Daurada 28
Salou, Costa Daurada 29
Salou, Costa Daurada 30
Salou, Costa Daurada 1
Salou, Costa Daurada 2
Salou, Costa Daurada 3
Salou, Costa Daurada 4
Salou, Costa Daurada 5
Salou, Costa Daurada 6
Salou, Costa Daurada 7
Salou, Costa Daurada 8
Salou, Costa Daurada 9
Salou, Costa Daurada 10
Salou, Costa Daurada 11
Salou, Costa Daurada 12
Salou, Costa Daurada 13
Salou, Costa Daurada 14
Salou, Costa Daurada 15
Salou, Costa Daurada 16
Salou, Costa Daurada 17
Salou, Costa Daurada 18
Salou, Costa Daurada 19
Salou, Costa Daurada 20
Salou, Costa Daurada 21
Salou, Costa Daurada 22
Salou, Costa Daurada 23
Salou, Costa Daurada 24
Salou, Costa Daurada 25
Salou, Costa Daurada 26
Salou, Costa Daurada 27
Salou, Costa Daurada 28
Salou, Costa Daurada 29
Salou, Costa Daurada 30

Sihtkohainfo

Infoleht

Eestikeelse infolehe leiate siit.
Venekeelse infolehe leiate siit.

Ekskursioonide info ja esindajate kontaktid leiate vahetult enne hooaja algust meie kodulehelt.


Ajaloost

Salou  on Barcelonast 110 km kaugusel lõunas asuv väike kuurortlinn, elavaim ja elegantseim Costa Dauradal. 
Vana-Rooma aegset linna Salaurist kutsutakse nüüdisajal lausa Costa Daurada turismipealinnaks. Linnaõigused anti Saloule 12 saj. lõpus. 13 saj. alustas kuningas Jaime I juhitav laevastik Salou sadamast mereretke Mallorcale, et liita see Vahemeres asuv saar Aragoni kuningriigiga. Selle võiduka retke auks on Salous püstitatud mälestusmärk kuningas Jaime I-le. Tema järgi on nimetatud ka värviliste purskkaevudega palmiallee. 

14-15 saj. kannatas piirkond Aragoni ja Kastiilia vahelistes sõdades ning arvukates piraatide rüüsteretkedes. 16 saj. ehitati Salousse kaitsetorn, et end sagedastes piraadirünnakute eest kaitsta. Kaitsetorn on hästi säilinud. Tänapäeval on seal kultuurikeskus. 
Salou oli osa Tarragonast kuni 1673. a, mil linnaõigused anti naaberkülale Vila Secale ning too sai järk-järgult enda omandisse ka Salou linna ja sadama. 
18 ja 19 saj. alguses arenes Salou jõudsalt merelinnana: ehitati sadama- ja tollihoone ning majakas. Kuid 1858. a. piiras Konstitutsioonikohus Salou sadama tegevust ning loomulikult tähendas see Salou taandarengut sadamana. 1865. a. avati linnas raudteejaam ning mõni aeg hiljem populaarne Salou-Reusi vaheline trammiühendus. 
Salou ajalugu kuurortlinnana algas eelmise sajandi 20-ndatel aastatel, mil rannapromenaadile Passeig Jaime I kerkisid esimesed modernistlikud villad ja suvitajad hakkasid Salous käima. 60-ndatel ja 70-ndatel linna kiire areng jätkus, laienes ehitustegevus, kerkisid esimesed hotellid ning sai alguse turism kaasaegses tähenduses.
1989. a. sai eraldati Salou valitsuse otsusega administratiivselt Vila Secast ja ta sai iseseisvaks linnaks. 
Salous on kena liivarand, meeliköitvad palmialleed, rannikuala muudavad vaheldusrikkamaks lahesopid. Siin on ööklubid, baarid, kohvikud ja restoranid - kõik, ilma milleta ei oleks võimalik väikest, ent vilka eluga kuurorti ette kujutada. 
Pisipere jaoks on Salou tõeline paradiis, sest kõigest 2 km kaugusel asub ainulaadne lõbustuspark Port Aventura, kus külastajaid ootavad stiliseeritud Aasia, Euroopa, Okeaania ja Ameerika, koos nende paikade kangelastega. 


Aktiivne puhkus

Salou piirkonnas on mitmeid vabaja veetmise võimalusi. Veespordist saab tegeleda nt SUP- ja purjelauasõiduga, laenutada vesijalgrattaid ja kajakke. Vesi on siin puhas ja läbipaistev, mis loob head võimalused nii snorkeldamiseks kui sukeldumiseks. Kogenumatele sukeldujatele on siin piirkonnas avastamiseks ka mitmeid veealauseid koopaid. Sukeldumiskursuseid ja retkii korraldavad nt Beyond Salou ja Aventura Tour Salou klubid. Lisaks on aktiivse puhkuse veetmiseks olemas jalgrattalaenutused, minigolf, rannavõrkpalliplatsid.

Costa Daurada piirkonnas on kokku 7 golfiväljakut, millest 4 asuvad Saloust vaid lühikese autosõidu kaugusel. Lumine golfikeskus jääb Saloust paari kilomeetri kaugusele. U 2 km kaugusele jääb kardirada ja u 6 km kaugusele La Pinedas asub veepark. 


Hea teada

Apteek ja arstiabi

Salous on mitmeid apteeke, alati on avatud ka valveapteek. Kui tekib vajadus arstiabi järele, võta ühendust hotelli vastuvõtuga või Aurinko kohapealse esindajaga. Salous on olemas ka haigla.

Raha ja krediitkaardid

Maksevahendina on kasutusel kõik peamised rahvusvahelised kredittkaardid, ka Visa Electron. Kaardiga saab maksta ka enamikes kauplustes ja söögikohtades ning võtta välja sularaha.

Reisile kaasa

Kataloonia suved on väga palavad. Kevadel võib ka väike vihmasabin üllatada ja õhtuks tasuks kaasa võtta ka mõni soem riietusese.


Hea teada hotellis

NB! Kuna 2.10.19 Reus-Tallinn lend väljub kolmapäeva hilisõhtul (23:30), oleme paketihinna sisse arvestanud viimase päeva majutuse kuni lennujaama transfeerbussi väljumiseni.

Sihtkoha kõrghooajal on hotellide poolt pakutavad teenused saadaval üldjuhul täismahus. Oluline on meeles pidada, et enne ja pärast antud kõrghooaega, sõltub saada olevate hotelliteenuste valik mitmetest erinevatest asjaoludest nagu hotelli täituvus, ilm jne. Seega ei pruugi kõik teenused (nt hotellide meelelahutusprogrammid; basseinide soojendused; konditsioneeride toimimine jms) olla pärast sihtkoha kõrghooaega alati kättesaadavad. Hotelliteenuste toimimise üle otsustab iga hotell ise.
Aurinko teeb kõik endast oleneva, et meie veebilehekülje hotellikirjeldused oleksid võimalikut täpsed. Aurinko ei vastuta selliste ebatäpsuste eest, mille puhul hotell hooaja vältel muudab oma kategooriat, poliitikat või muid teenuseid.


Kataloonia tuntuimad veinitootjad

Torres 
Asutatud 1870, omanik perekond Torres, istanduse pindala 1300 ha.
Kataloonia ja üldse Hispaania kuulsaim veinitootja. Veinimõis Vilafranca del Penedesis.
Miguel Torres hakkas esimeste kataloonlaste seas kasvatama Cabernet Sauvignoni ja Chardonnayd. On oluliselt kujundanud veinivalmistamise standardeid Kataloonias.
Perekonnal on istandus, kus kasvab üle saja kohaliku sordi, millega katsetatakse.
Kuulsuse saavutas 1970-ndatel, valmistades Cabernet Sauvignonist väga head Bordeaux' stiilis veini Gran Coronas Mas la Plana (esindusveini staatuses).
Torreses veinid võidavad pidevalt rahvusvahelisi auhindu. Siin on parimad veinid Fransola, Gran Viña Sol, Viña Esmeralda, Waltraud, Mas la Plana, Gran Coronas ja Milmanda.

Freixenet
Asutatud 1889, omanikud perekond Ferrer, istanduse pindala 260 ha.
Codorniu kõrval teine cava hiiglane. Suurim vahuveinitootja kogu maailmas, kel on firmad USA, Mehhikos ja Prantsusmaal. Peakorter asub St Sadurni d'Anoia linnas Penedesis. Freixenet gruppi kuuluvad ka Segura Viudas ja Castellblanch, mida juhitakse eraldi tootmisüksusena. Parimad veinid on Reserva Real, Cuvée DS.

Codorniu
Asutatud 1551, omanikud perekond Raventós, istanduse pindala 1200 ha. Suurim ja kuusaim cava valmistaja Penedesis, St Sadurni d'Anoia linnas. Idüllilisel St Sadurni d'Anoia mõisal on maailma suurimaid veinikeldreid, 5 maa-alust korrust, 25 km keldrikäike. Codorniul on üheksa veinimõisa Hispaanias, üks Tšiilis, üks Ameerikas. Ühtekokku omatakse 2700 ha veinipõlde. Üle 40% Hispaania cava-turust kuulub Codorniule. On vaieldamatult turuliider. Siin lähenetakse veinile novaatorlikult, pidevalt katsetades ja uuendusi rakendades. Algatas 19 saj II poolel šampanja-meetodil vahuveini valmistamise. Kolm põhilist viinamarja cava tootmisel on Parellada, Xarello ja Macabeo. Codorníu hakkas esimesena kasutama cava valmistamisel Chardonnayd ja katsetab nüüd ka Pinot Noir'ga. Siinsed parimad veinid on Cuvée Raventós, Non Plus Ultra ja Raimat Gran Brut.

Raimat
Asutatud 1918, omanikud perekond Codorníu, istanduse pindala 1500 ha.
Ultramoodne veinimõis Penedesis: peegelseinad, viinamarjaväädid, neoklassitsistlikud portaalid ja sisebasseinid. Veinid on valmistatud põhiliselt Tempranillost ja Cabernet Sauvignon'ist. Siin valmistatakse ka cavat.

Masia Bach
Asutatud 1915, kuulub 1975. a Codorniu gruppi, istanduse pindala 14 ha.
Suur ja nimekas tootja Penedesis, omab 30 ha veiniaedu ja koos ostetud marjadega toodab aastas 36 000 hl suurepärast kvaliteetveini.

Alvaro Palacios
Asutatud 1989, omanik Alvaro Palacios, istanduse pindala 40 ha.
Kõik Alvaro veinid on suurepärased. L'Ermita on praegu arvatavasti kalleim vein Hispaanias, lüües isegi legendaarset Vega Siciliat. See on valmistatud saja-aastase Garnacha viinapuude saagist. Lõppveinis on 15% Cabernet Sauvingnon'i viinamarju (lisavad aroomi) ja 5% Cariñenat (annab värvi).Veini hoitakse 15 kuud tammevaadis.

Cavas Hill 
Üks kuulsamaid veinitootjaid Penedesis. Veinimaja rajas 17. saj Inglise emigrant Joseph Hill. Praegu kuulub firma Pedro Rovira perekonnale.
Aastal 1918. a rajati maaalune kelder, mis võimaldas vahuveinide valmistamist klassikalisel meetodil. Praegu on maa all mitmekorruseline keldrisaalistik ning maa peal ultramoderne roostevabast terasest veinivalmistamise kompleks. Põhitooteks on cava, mida toodetakse kolmes kategoorias.

Jaume Serra
Asutatud 1985, istanduse pindala 182 ha.
Veinitootja Penedesis, peakorter koos veiniaiaga asub Villanova y Geltrú linnas. Kuulub J.Carcia Carrioni veinifirmale. Toodab cavat ja tavaveine.

 


Kuhu minna

Tarragona 
Antiikpärandi poolest kuulus Tarragona on samanimelise provintsi pealinn  ning Costa Daurada puhkepiirkonna süda. 3 saj. e Kr roomlaste rajatud Tarraconesis oli Rooma keisririigi üks tähtsamaid tugipunkte Kataloonias. Mitmed Rooma-aegsed mälestusmärgid (amfiteater, akvedukt) on tänapäevani
säilinud. Külastamist väärib roomlaste Jupiteri templi kohale 12. saj rajatud suurejooneline Santa Tecla katedraal. Tarragona on linn, kus ajaloomälestised ja keskaegne vanalinn paiknevad harmooniliselt kõrvuti avarate puiesteede ning modernsete hoonetega. Tarragona ilus sadam sai oma näo 19. saj. Linnal on hea bussiühendus Salouga.
Reus
See Costa Daurada üks suuremaid linnu on märkimisväärne oma modernistliku arhitektuuripärandi poolest. Reus on kuulsa Kataloonia arhitekti Antonio Gaudi sünnilinn, kuigi tugevama jälje on linnale jätnud teised tuntud modernistid. Parimad näited modernistlikest hoonetest on arhitekt Lluís Domènech i Montaneri kavandatud elumaja Casa Navàs (Plaça del Mercadal, 5) ja Institut Pere Mata (psühhiaatriainstituut). Vanemast ajalooperioodist on silmapaistvaimad ehitised 16. sajandil rajatud St.Pere kirik (Prioral de Sant Pere) ning renessansistiilis raekoda. 
Barcelona
Barcelona on Katalooonia pealinn ja tähtsuselt ning elanike arvult  Madridi järel teine linn Hispaanias. Linna iseloomustab elegantne suurlinlik atmosfäär ning silmapaistvad arhitektuuri- ja kunstiväärtused: Antoni Gaudi tippsaavutus La Sagrada Familia, modernistlik Eixample'i linnaosa, Güelli park, keskaegne gooti kvartal ja suurejooneline katedraal, Picasso Muuseum, Kataloonia Rahvuslik Kunstimuuseum, Barcelona Kaasaegse Kunsti Muuseum.
Sitges
Väike kuurortlinn, mis jääb poolele teele Barcelonast Salousse ja pealinlaste lemmikpaik nädalalõpu veetmiseks: hispaaniapäraselt valged majad, väiksed käänulised tänavad, palmidega ääristatud rannapromenaad. Linnas on mitu põnevat muuseumi: neist kuulsaim Cau Ferrat, kus eksponeeritakse muuhulgas kahte El Greco tööd.
Montserrat
Umbes 50 km Barcelonast loodes kõrgub 1236 m kõrgune "sakiline mägi" (mont serrat), mis on koduks Kataloonia kõige pühamale paigale - tänapäevani tegutsevale Montserrati kloostrile. Ühe Hispaania vanima ja tähtsaima palverändurite sihtpunkti müüride vahel on peidus hulgaliselt aardeid: 12. saj pärinev puust nikerdatud La Moreneta (mustanahaline jumalaema), u 250 000 hinnalise raamatu ja käsikirjaga raamatukogu, mitmete kuulsate kunstnike (El Greco, Picasso, Monet, Dali jt.) taieseid eksponeeriv muuseum. Hommikuse ja õhtuse palvuse ajal on võimalik kuulata maailmakuulsat, Euroopa vanimate kooritraditsioonidega poistekoori. 
Ebro Delta Rahvuspark
7700 hektaril laiuv märgala on koduks u 300 linnuliigile (flamingod, pardid, iibised, jäälinnud, haigrud jpt). Siin näeb mitmeid Kataloonias vähe-esinevaid loodusvorme nagu soola- ja mageveejärved, rannaäärsed valged liivadüünid, maa-alused jõed, riisipõllud ja valged soolaväljad. Pargis on ökoloogiamuuseum ja uurimiskeskus. Huvilistele pakutakse organiseeritud paadimatku Ebro jõel, on olemas matka- ja jalgrattarajad ning telkimiskohad. Sissepääs parki on tasuta.
Vilafranca del Penedes
Kihav turulinn asub Penedese veinipiirkonna südames ja  on tuntud eelkõige kvaliteetsete valgete veinide poolest. Hispaania vahuveini e cava pealinn Sant Sadurni jääb  Vilafranca del Penedesest u 8 km põhja poole. Veini degusteerimiseks on avatud mitmed bodegad ehk veinimõisad, tuntumatest tootjatest saab külastada näiteks Freixenet, Codorniu, Torres'e jpt veinikeldreid.

 


Lastele

Hispaania suurim teemapark on Port Aventura, mis asub Saloust ainult 1,5 km kaugusel. See on kahtlemata hea põhjus Salous puhkamiseks. Parki pääseb hõlpsalt liinibussi või taksoga. Port Aventura kuulub Universal Studios lõbustusparkide ketti ja on kujundatud 5 erineva teemapargina: Vahemeremaad, Metsik Lääs, Mehhiko, Hiina ja Polüneesia. Neis on suur valik atraktsioone alates väikelastele mõeldud rahulikest karussellidest kuni peadpööritava kiirusega sõitvate Ameerika mägedeni. Pargis korraldatakse temaatilisi etendusi, kus pürotehnilised lahendused on põimitud koreograafia, muusika-, valguse  ja veemänguga. Kord nädalas saab nautida Fiestaventura meelelahutusprogrammi, mille on Themed Entertainment Association Award tunnustanud maailma parimaks live-sõuks. On olemas suur valik söögi- ja joogikohti. 

Caribe veepark
PortAventura Caribe Aquatic Park veepark asub kohe PortAventura kõrval, kuhu pääseb eraldi piletiga. Veepargis on liumäed, mullivannid, laste mänguala, restoranid, sisebassein, hoiukapid ja suveniiripood.

Aquapolis
Traditsiooniliste atraktsioonidega veepark (lainebasseinid, liumäed jms), kus on eraldi pargiosa väikelastele. Veeparki saab Saloust mugavalt bussiga, aadress on Passeig Pau Casals. Aquopolis on Costa Daurada ainus veepark, kus lisaks veemõnudele saab nautida delfiinide ja merilõvide sõud ning eelregistreerimise korral merilõvidega mängida ja ujuda. Pargis on ka söögi- ja joogikohad. 

Salou kardirada
Karting Salou, mis paikneb Salou-Reusi maantee 2,1. km-l on üks suurimaid kardiradu Euroopas. Tavaline ringrada (lubatud al 14. eluaastast) on üle 800 m ja lasterada u 300 m pikk. Kompleksis on suur parkla, baar, laste mänguväljak ning benji-hüppe plats. 

Ferrari Land
2017. a kevadel avatud teemapark asub Port Aventura juures, sissepääs eraldi piletiga. Siin saab proovida Euroopa kõrgeimat Ameerika mägede atraktsiooni.


Rannad

Costa Dorada rannikul on mitmeid ilusaid liivarandu. Salou suurimad rannad on keskusest jahisadamani ulatuv Platja de Llevant (1,2 km) ning sadamast Cambrilsi suunas kulgev Platja de Ponent (1 km). Saloust La Pineda suunas leidub kauneid, kaljude vahele peidetud liivaseid rannasoppe. La Pineda väikelinna rand on samuti ilusa heleda liivaga ning piisavalt pikk (u 2,5 km). Rannas laenutatakse vesijalgrattaid, skuutreid ja pakutakse muid rannateenuseid. 

 


Sisseostud

Salous on palju väikeseid poekesi ja ärisid, kus müüakse riideid, jalanõusid, rannariideid, keraamikat, suveniire. Poed on tavaliselt avatud 10:00-13:00 ning 17:00-21:00. Keskpäeval, alates 13:00 sulgeb enamik väiksemaid poode oma uksed siesta  e lõunapausi ajaks. Suured supermarketid on lahti terve päeva. Pühapäeval on suurem osa supermarketeid avatud poole päevani, u kuni 14:00 või hoopis suletud. Turismikeskustes on valdav osa poode lahti ka nädalavahetusel.
Turud
Suuremates linnades on igapäevane turg avatud hommikupoolikul, tavaliselt 8:00-14:00. Väiksemates linnades on üks või mitu turupäeva. Salou toiduturg asub Via Roma tn.
Suuremad ostlemisvõimalused on Tarragonas, Reusis ja Barcelonas. Peńedese piirkonna veinid, eriti Freixenet´i ja Codorniun´i vahuveinid on ka meil hästi teatud ja populaarsed tooted, mida külakostiks kaasa tuua.


Söök ja jook

Kataloonia köök on kuulus eelkõige mereandide ja Penedese veinide poolest. Söögikohtade valik on lai, hõlmates nii odavaid kiirsöögikohti kui ka erinevad rahvuskööke Katalooniast, Hiinast ja Indiast. Lõunasöögiks on odavaim valik nn päevamenüü - menu del dia, mis sisaldab tavaliselt kuni 3 käiku. Hispaania köögi austaja leiab Saloust ka valiku tapas-baare, kus kohalikke hõrgutisi nautida. Suitsusink, vürtsikad vorstid, juustud, oliivid, seened, krevetid, merekarbid, kalmaarirõngad, kaheksajalg, anšoovis - see nimekiri on väga pikk ja õnneks serveeritakse kõike väikeste portsjonitena, nii et maitsta jõuab palju ja erinevad maitseelamused on kindlustatud.Transport

Salous on mõnus liigelda  nii jalgsi, jalgratta kui ka taksoga. Salou linnataksod on valget värvi, kuid neid näeb ringi liikumas suhteliselt vähe, sest vahemaad on väikesed. Taksot saab tellida telefoni teel ja hotelli retseptsioonist ning pikema sõidu hinnas tasub eelnevalt kokku leppida. Kataloonias on hästi organiseeritud ka ühiskondlik transpordisüsteem. Saloust on hea bussiühendus nii lähikuurortidesse Sitges ja Cambrils kui ka suurematesse linnadesse nagu Tarragona, Reus ja Barcelona. Ühe suuna bussipilet Sitgesi ja Cambrilsi maksab u 4 €, bussid liiguvad iga poole tunni tagant. Bussiga pääseb hõlpsasti ka Port Aventura teemaparki, bussid sõidavad pooletunnise intervalliga. Saloust Cambrilsi ja Tarragonasse on võimalik sõita ka laevaga. Rongiühendus on lähimatest suurlinnadest näiteks Valencia ja Barcelonaga. Rongisõit Saloust Barcelonasse võtab sõltuvalt rongist tund kuni poolteist.


Turismimaks

Hispaanias majutudes tasutakse turismimaks kohapeal hotellis.Tasud erinevad vastavalt sihtkohale ja hotelli ametlikule kategooriale. Turismimaksu makstakse maksimaalselt 7 öö eest, summa on u 0,50-1,25 €/öö inimese kohta. Alla 18-aastased lapsed ei pea turismimaksu tasuma.

 

 


Ööelu

Salou on tuntud oma aktiivse ööelu poolest ning ööklubide ja elava muusikaga baaride valik on lai. Ööelu hoogustub juuni teises pooles ning kesklinn võib kõrghooajal (juunis-juulis) varajaste hommikutundideni üsna lärmakas olla. Ööklubid on rahvarohkemad reede ja laupäeva õhtuti. Hispaania kombe kohaselt ei jõuta ööklubisse pidutsema kunagi enne südaööd. Suurem osa pidutsejatest saabub alles 1:00 paiku. Joogid ööklubides on võrdlemisi kallid, alkohoolsed joogid ja kokteilid on üldjuhul vahemikus 5-8 €. Klubidesse sissepääs on enamasti tasuta, välja arvatud juhul kui toimub mõni eriüritus või kontsert. 

 

Elanike arv ja vahemaad

Salou u 20 000 elanikku 
Port Aventura 1,5 km 
La Pineda    5 km 
Cambrils    7 km 
Tarragona  10 km
Barcelona 110 km 

Aurinko esindajad sihtkohas

Aurinko esindajad ootavad teid lennuväljal ning viivad saabumisjärgselt läbi infotunnid, kus saate infot nii sihtkoha kui ka ekskursioonide kohta. Infotunni kellaaja teatavad esindajad teile transfeeril. Esindajatega saab ühendust ka telefoni teel. Esindajate mobiiltelefoni numbrid avaldame vahetult enne reiside algust.

Reisidokumendid

Rohkem teavet leiad riikide all oleva Info vahelehelt.