Lihavõtted Horvaatias – sihtkohainfo

Lihavõtted Horvaatias 1
Lihavõtted Horvaatias 2
Lihavõtted Horvaatias 3
Lihavõtted Horvaatias 4
Lihavõtted Horvaatias 5
Lihavõtted Horvaatias 6
Lihavõtted Horvaatias 7
Lihavõtted Horvaatias 8
Lihavõtted Horvaatias 9
Lihavõtted Horvaatias 10
Lihavõtted Horvaatias 11
Lihavõtted Horvaatias 12
Lihavõtted Horvaatias 13
Lihavõtted Horvaatias 14
Lihavõtted Horvaatias 15
Lihavõtted Horvaatias 16
Lihavõtted Horvaatias 17
Lihavõtted Horvaatias 18
Lihavõtted Horvaatias 19
Lihavõtted Horvaatias 20
Lihavõtted Horvaatias 21
Lihavõtted Horvaatias 22
Lihavõtted Horvaatias 23
Lihavõtted Horvaatias 24
Lihavõtted Horvaatias 25
Lihavõtted Horvaatias 26
Lihavõtted Horvaatias 27
Lihavõtted Horvaatias 1
Lihavõtted Horvaatias 2
Lihavõtted Horvaatias 3
Lihavõtted Horvaatias 4
Lihavõtted Horvaatias 5
Lihavõtted Horvaatias 6
Lihavõtted Horvaatias 7
Lihavõtted Horvaatias 8
Lihavõtted Horvaatias 9
Lihavõtted Horvaatias 10
Lihavõtted Horvaatias 11
Lihavõtted Horvaatias 12
Lihavõtted Horvaatias 13
Lihavõtted Horvaatias 14
Lihavõtted Horvaatias 15
Lihavõtted Horvaatias 16
Lihavõtted Horvaatias 17
Lihavõtted Horvaatias 18
Lihavõtted Horvaatias 19
Lihavõtted Horvaatias 20
Lihavõtted Horvaatias 21
Lihavõtted Horvaatias 22
Lihavõtted Horvaatias 23
Lihavõtted Horvaatias 24
Lihavõtted Horvaatias 25
Lihavõtted Horvaatias 26
Lihavõtted Horvaatias 27

Sihtkohainfo

Infoleht

Infolehe leiate vahetult enne reisi siit


Lihavõtted Horvaatias

Lihavõtted on tähtsuselt teine riigipüha Horvaatias, millega tähistatakse nii Kristuse surnust ülestõusmist kui ka kevade algust. Pidustused algavad juba Palmipuudepühaga (14.04.2019) ning kestavad üle nädala. Palmipuudepühal tuuakse õnnistuseks tuppa oliivi- või rosmariinioksad, sest palme kasvab Horvaatias suhteliselt vähe. Oksad kaunistatakse paelte ja lilledega, punutakse pärgadeks ning viiakse õnnistuse saamiseks kirikusse. Õnnistatud pärjad riputatakse kodus üles kaitseks ebaõnne ja kurjade hingede vastu. Palmipuudepüha hommikul pestakse nägu veega, millesse on õhtul puistatud lilleõied. 
 
Lihavõttehommikusöök (21.04.2019)
Enne Lihavõtte hommikusööki on kombeks pisikesi kingitusi nagu šokolaadijäneseid ja -mune koju või aeda ära peita. Religioossetes peredes viiakse lihavõtte hommikusöök eelmisel õhtul või lihavõtte varahommikul kirikupalvusele õnnistamiseks. Pikka lihavõtte hommikusöök nauditakse lähedastega 2-3 tundi. Lisaks munadele kuulub lihavõtteroogade hulka sink või röstitud lammas redise ja sibulaga. Süüakse just eelnenud paastu ajal keelatud roogi. Süüakse ka koogilaadset, enamasti ümmarguse kujuga lihavõtteleiba, mille peale on enne küpsetamist lõigatud rist. Koksitakse muidugi ka värvitud mune. Vanasti värviti mune erinevate taimede ja köögiviljadega - sibulakoorte, puukoore, spinati, peediga. Kõige levinumad olidki punased munad, sest peeti kasvatatakse Horvaatias palju. Pruuni värvi mune saadi puukoorega toonides.
Ka Zagrebi loomaaias on traditsiooniks loomadele lihavõttehommikusööki pakkuda. Loomadele, kes mune söövad, antakse mune. Teiste toit antakse ette lihtsalt munakujulises pakis.

Lihavõttesündmused
Lihavõttenädala õhtutel toimuvad linnatänavatel tseremooniad ja rongkäigud. Zagrebi katedraali esisel alal toimub tavaliselt hiigelsuurte käsitsi maailitud lihavõttemunade näitus. Jelacic'i väljakul on lihavõtteturg. Väljakule kerkivad väikesed puidust putkad, kus müüakse lihavõtetega seotud tooteid - käsitööd, suveniire, toitu. Kesk-Horvaatia külades süüdatakse suured lõkked ning tulistatakse vanaaegsetest püssidest.


Hea teada

Arstiabi

Arsti saab kutsuda hotelli retseptsiooni kaudu.

Joogivesi

Kraanivee joomine ei ole keelatud, kuid soovitatakse kasutada pudelivett.

Raha ja krediitaakrdid

Horvaatia rahaühik on KUNA e HRK (kasutusel on ka lühend KN). 1 euro eest saab u 7,4 kunat. Rahavahetuspunktid on olemas nii lennujaamas, postkontorites kui pankades. Pangaautomaate (bankomat) on piisavalt. Igapäevane sularahas maksmine toimub kunades. Tihti saab nt turgudel või erataksodes maksta ka eurodes, aga sel juhul tuleb arvestada kehva kuna-euro kursiga. Kasutusel on rahvusvaheliselt tuntud pangakaardid (Visa, Mastercard, American Express).

Jootraha

Horvaatias on kombeks hea teeninduse eest jootraha jätta. Ekskursioonibussi juhile võib päeva lõpus anda u 10 HRK, puhkusenädala lõppedes toateenijale u 40–50 HRK/päeva kohta.

Turvalisus

Horvaatia on turvaline maa, kuid järgida tuleks siiski tavapäraseid turvameetmeid. Ärge jätke isiklikke esemeid järelvalveta ning hotellitoas rentige oma asjade hoidmiseks seif. Kohalikud elanikud on reeglina väga sõbralikud ja abivalmid, pildistamiseks ja filmimiseks on siiski viisakas luba küsida. Üldine hädaabinumber on 112.
NB! Politseinikke ja sõjaväelasi, k.a militaarobjekte ei ole lubatud pildistada ja filmida.

 

Helistamine

Suuremad netioperaatorid on METRONET ja ISKON. Horvaatias on nii internetikohvikuid kui ka wifi levi.


Hea teada hotellis

Hotellitubade kättesaamine ja äraandmine
Piirkonnale eripäraselt toimub check-in hotellitubadesse kell 15:00 ja check-out kell 10:00. Vabade tubade olemasolul saab oma hotellituba lisatasu eest õhtuni pikendada. Küsige päev varem oma hotelli retseptsioonist. Hotellides on pagasi hoiuruumid, kuhu vajadusel saab oma pagasi hoiule jätta.

Turismimaks
Zagrebi hotellides on kehtestatud turismimaks 1 euro in/öö, mis sisaldub Aurinko reisipaketi hinnas.

Krediitkaardigarantii
Hotelli saabudes võidakse osades hotellides küsida tagatiseks krediitkaardigarantiid või sularahadeposiiti hotellis kasutatavate teenuste eest. Hotellist lahkudes, juhul kui te ei ole lisateenuseid kasutanud, tagastatakse deposiit.

Õhtusöögid hotellides
Olenevalt hotellist pakutakse õhtusööki kas Rootsi lauas või menüüvalikust.


Sisseostud

Horvaatias pööratakse suurt tähelepanu naturaalsetele toodetele, väga populaarne on looduskosmeetika, tuntuimad kaubamärgid on ULOLA, S´Atea, Brac fini sapuni - saadaval on seebid, kreemid, õlid, šampoonid jt kosmeetika- ning hügieenitooted, mis valmistatud eranditult looduslikest komponentidest - näiteks ürdid, oliivi- ja mandliõli, kitsepiim.
Horvaatia oliiviõli on väga hea kvaliteediga ja paljude spetsialistide arvates lausa parim Euroopas, jättes nö suured tegijad nagu Hispaania ja Itaalia kaugele selja taha. Sisseoste tehes tasuks aga kindlasti õlipudelit lähemalt uurida, kuna kohalikku õli ei ole igal pool saada ja pakutakse hoopiski odavalt sisse toodud kreeka oliiviõli.

Croaterra - tüüpiline, taaskord naturaalsetest ainetest valmistatud kook, mis pakitakse kaunilt spetsiaalsesse karbikesse ja sobib ideaalselt kingituseks kaasa viia.

Paljud turistid on enese jaoks avastanud Horvaatia disainrõivad, mis on originaalsed, maitsekad ja kannavad endas ka rahvuslikke traditsioone. Näitena võiks tuua etnobutiigi MARA - rõivad teeb omapäraseks glagoolitsa (vana-slaavi kiri) kasutamine. Värskust ja nooruslikkust võite lisada oma garderoobi ka I-gle, NEBO ja NIT väikeste moemajade toodangut ostes. Üldist hinnataset peetakse u 10% võrra Euroopa keskmisest odavamaks, aga turismipiirkondades on hinnad loomulikult kallimad.

Suur ostukeskus Arena Centar asub aadressil Vice Vukova 6, u 15 minutilise bussisõidu kaugusel Zagrebi kesklinnast. Keskuses on hulgaliselt rõiva- ja jalatsikauplusi: nt Armani Exchange, Bata, Benetton, Bershka, Calzedonia, Cropp, Desiqual, Di Caprio, Ecco, Geox, Guess, H & M, Hopper, House, Intimissimi, Levis, Liu Jo, Mango, Massimo Dutti, Mohito, Napapijri, New Yorker, Pepe Jeans, S. Oliver, Sinsay, Stradivarius, Springfield, Zara, Tommy Hilfiger jpt. Kosmeetikakauplustest on esindatud nt NYC Professionals, L´Occitane, Yves Rocher, Luch, Farmacia jt. Kodusisustustooteid pakuvad nt Zara Home, Dormeo, Home Sweet Home jt. Spordipoodidest on esindatud nt Adidas, Bia Brazil, Converse, Intersport, Nike, Reebok, Sport Vision jpt.
Keha saab kinnitada nt. Burger Kingis, Mc´Donaldsis, KFS´s, Subways, Proper Pizzas, Fast Fruit´is, Foodies jpt kohvikutes ja restoranides. 

Lisaks kauplustele ja söögikohtadele on keskuses võimalik külastada ka kino CineStar Arena IMAX http://www.blitz-cinestar.hr/imax, olemas on sularahaautomaadid, dokumentide paljundamise ja fotode ilmutamise võimalus.
Lihavõtete ajal on kaubanduskeskus avatud järgmiselt:
18.4.2019 - tavapärastel aegadel 10:00 kuni 21:00
19.4.2019 - tavapärastel aegadel 10:00 kuni 21:00
20.4.2019 - tavapärastel aegadel 9:00 kuni 21:00
21.4.2019 - suletud


Söök ja jook

Horvaatia kööki iseloomustab eelkõige värske ja kvaliteetne tooraine ning maitserohelise rohkus. Horvaadid armastavad väga kalmaari- ja krevetitoite ning toidulaual domineeribki kala, mis jõuab sinna otse kalalaevadelt. Aadria merest püütud kala ja krabi peetakse parimaks maailmas. Horvaatia köök on regiooniti väga erinev - rannikualade toiduvalmistamine erineb mägede omast. Siin korraldatakse aastas mitmeid toidufestivale, kus tutvustatakse just traditsioonilisi toiduvalmistamise viise.

Tüüpilisi Horvaatia köögi hõrgutisi saab maitsta gostionojeksiks või gostionicaks nimetatavates väikestes restoranides, mis pakuvad kohalikke roogi. Kohvikutes pakutakse jäätist värskete puuviljadega ja mitmesuguste täidistega pirukaid. Horvaatia maiustustest on kõige hõrgumad kohupiima ja hapukoorega rullbiskviit ning pähkli- ja moonipirukad.

Veinivalmistamise traditsioonid on siin väga vanad. Paljudes restoranides müüakse lõunasöögi juurde karahviniga kohalikku lauaveini, mis on väga hea kvaliteediga ja odav. Rannaäärsetes regioonides juuakse janu kustutamiseks mägiallikaveega, sisemaal aga mineraalveega lahjendatud veini. Sellist lahjendatud veini nimetatakse gemistiks. Soodaveega segatud veini kutsutakse spriceriks. Kangematest alkohoosetest jookidest on siin populaarsemad ploomiviin ja viinamarjaviin e rakia. Horvaatias valmistatavat Tuborgi ja Karlovacko õlut juuakse terves maailmas.

 


Transport

Kiirtee: kiirtee on tasuline, 1-7 eurot, sõltub läbitavast vahemaast.
Kohalik transport: Kõige mugavam Zagrebi liiklusvahend on kahtlemata tramm, mis sõidab ka öisel ajal (hõrendatud graafikuga). Kokku on 15 trammiliini, millest enamik peatub Trg Bana Jelacica peaväljakul või raudteejaama juures. Pileteid saab ühe või kümne kaupa osta ajalehekioskidest, trammis pileteid ei müüda.
Kesklinnas sõidab ka turismitramm, mis alustab oma teekonda Ban Jelacici väljakult iga poole tunni tagant vahemikus 9:30-19:30. Pilet maksab u 14 €/7 € laps.
Zagrebi funikulöör ehitati 1890.a. Algselt töötas funkulöör aurumootoriga, alates 20. sajandi algusest elektrimootoriga. Zagrebi funikulöör on üks maailma lühemaid. Sõit all-linnast üles Zagrebi vanimasse linnaossa kestab vaid 64 sekundit, kuid on vaatamata sellele efektiivne ja kiire moodus ülalinna külastada. Funikulöör sõidab seitse päeva nädalas ning väljub iga 10 minuti tagant. Ühe suuna pilet makab u 4 HRK ehk u 50 eurosenti.

 


Zagrebi vaatamisväärsused

Ajast aega Aadria mere ja Kesk-Euroopa kaubateede sõlmpunktis paiknenud Zagreb paistab silma kirikute ja muuseumite rohkuse poolest.

Zagrebi katedraal on üks linna olulisemaid vaatamisväärsusi. See on kogu Horvaatia kõrgeim hoone ning Kagu-Alpide piirkonna monumentaalseim gooti stiilis sakraalehitis. 1880. a. maavärinas sai katedraal tõsiselt kannatada ning renoveeriti 20. sajandi alguses uusgooti stiilis. Katedraali kõrval asub kellatorn, mille kell samuti maavärina käigus seiskus ning hiljem pole seda enam tööle pandud. Katedraalis asub Zagrebi peapiiskopi ja kardinal Aloysius Stepinac sarkofaag. Käärkambris võib näha 13.sajandist pärit freskosid. Üle kogu linna kõrguvad katedraali kaksiktornid on Zagrebi linna sümboliks.

Dolaci taluturg.
Zagrebi värvikas Dolaci turg (avatud 6:00-15:00) tegutseb Trg Josipa Jelacical. Siin käivad oma toodetega kauplemas talumehed üle kogu Horvaatia.  Turu ümbruse väikestel tänavatel on hulgaliselt mõnusaid kohvikuid, kus jalga puhata ja keha kinnitada.

Ban Jelacic on Zagrebi all-linna keskväljak ja geograafiline süda, mis on kohalike seas armastatud kohtumispaigaks, kus lobiseda ning möödakäijaid silmitseda. Väljak on nime saanud Ban Jelačići nimelise valitseja järgi, kelle juhtimisel Horvaatia väed Ungari vastu lahingusse läksid iseseisvust taga nõudma. Ratsutava Jelačići skulptuur seisis väljakul 1866-1947 kuni Jugoslaavia president Tito selle horvaatide rahvuslike meeleolude taltsutamise eesmärgil maha võtta lasi. 1990.a toodi kangelase ratsakuju taaskord hoidla pimedusest päevavalgele ning püstitati linna peaväljakule.

Ülalinnas e Gornji Grad-Medveščakis asub samanimelisel väljakul  Püha Markuse kirik. Kirik on tuntud omapärase värvilise katuse poolest, mille katusekividest on laotud kaks kohalikus ajaloos olulist vappi- Zagrebi vapp ning Habsburgide Horvaatia kuningriigi vapp.

Mirogoj surnuaed jääb u 30 min jalutruskäigu kaugusele Zagrebi katedraalist. Siinset surnuaeda peetakse Euroopa üheks ilusaimaks. Kuulsa Horvaatia arhitekti Herman Bolle kujundatud territoorium on täis rohelust, sambaid ja kauneid skulptuure. Siia on maetud ka kuulus poeet Petar Preradovic ja poliitik Stjepan Radic. Avatud 1.04.-30.10 kell 6:00-20:00 ja 1.11.-31.03. kell 7:30-18:00.

Moodsa Kunsti Muuseum on asutatud 1905. a suurepäraselt renoveeritud Vraniczany paleesse. Siit leiab 19.-20. saj Horvaatia kuulsaimate kunstnike, skulptorite ja teiste loomeinimeste töid. Kokku on eksponeeritud u 10 000 tööd. Avatud T-R 11:00-19:00, L-P 10:00-13:00, sissepääs tasuta.

Parimat kunstikollektsiooni näeb kahtlemata Mimara muuseumis. 3750 hindamatut eksponaati annetas linnale Ante Topic Mimara, kelle järgi muuseum ka nime sai. Näitus hõlmab väga laialdast perioodi ja regiooni. Siin on eksponeeritud arheoloogiliste väljakaevamiste leiud Egiptusest, Mesopotaamiast, Pärsiast, Kreekast, Roomast ja mujalt. Lisaks suurepärane tekstiili -,mööbli- ja klaasinäitus. Maalikunstnikest on esindatud näiteks Raphaeli, Rembrandti, Rubensi, Renoiri jpt tööd. Alumisel korrusel näeb suurepärast valikut idamaistest vaipadest, Kagu-Aasia skulptuurist ja Hiina portselanist.


Ööelu

Enamik baare avab uksed juba kespäeval, aga tõeliseks peoks läheb alles kesköö paiku. Väga populaarne on nii kohalike kui turistide seas  Śkola nimeline ruumikas baar (aadress Bogovićeva 7). Siit leiame erinevate disainilahenduste ja temaatikaga saalid, valged nahkdiivanid ja tahvelarvuti-menüüd. See on kogu Zagrebi trendikaim lounge.

Zagrebi vanalinna südames paiknev Hemingway baar (aadress Tuskanac 1) on segu ööklubist, tavernist ja kohvikust. Mõnusa atmosfääri loovad vintage pildid ja fotod erinevatest popkultuuri ajastutest. Päevasel ajal on siin mõnus turgutavat kohvi juua, õhtul õlleklaasi taga sporti jälgida ning hiljem DJ kuumade rütmide saatel jalga keerutada.


Ajaloost

Zagrebi linna rikkalik ajaloopärand ulatub tagasi juba Rooma aega. Linna vahetus läheduses paiknev vanim asulakoht on Andautonia (15 km), tänapäeva Ščitarjevo.

Tänapäevane linn kujunes kahest keskaegsest asulast: idapoolsest Kaptolist ning läänepoolsest Gradecist. Mõlemad neist paiknevad mäekünkal ning nende vahel voolas kunagi jõgi, mis tänapäeks on küll ära kuivanud.

1242. a sai Zagrebist vaba linn, 1851. a linnapeaga linn ning 1945.a Horvaatia pealinn. Iseseisva Horvaatia riigi pealinn sai Zagrebist 1991.a, kuid poliitika ja kunstielu fookuses on linn olnud juba alates keskajast.

Rahvaarv ja vahemaad

Zagreb u 700 000 elanikku 
Maribor120 km
Plitvice 130 km
Ljubljana145 km 
Rijeka 165 km 
Opatija 175 km 
Postojna 190 km 

Aurinko esindajad sihtkohas

Aurinko esindajatega kohtute lennujaamas. Saabumisjärgselt viivad esindajad kindlaksmääratud kellaajal hotellides läbi infotunnid, kus saate lähemat teavet nii sihtkoha kui ka ekskursioonide kohta. Infotunni kellaaja teatavad esindajad teile transfeeril. Esindajatega saate ühendust ka telefoni teel. Aurinko esindajate mobiiltelefoni numbri avaldame vahetult enne reiside algust.

Reisidokumendid

Rohkem teavet leiad riikide all oleva Info vahelehelt.