Hania, Kreeta – sihtkohainfo

Hania, Kreeta 1
Hania, Kreeta 2
Hania, Kreeta 3
Hania, Kreeta 4
Hania, Kreeta 5
Hania, Kreeta 6
Hania, Kreeta 7
Hania, Kreeta 8
Hania, Kreeta 9
Hania, Kreeta 10
Hania, Kreeta 11
Hania, Kreeta 12
Hania, Kreeta 13
Hania, Kreeta 14
Hania, Kreeta 15
Hania, Kreeta 16
Hania, Kreeta 17
Hania, Kreeta 18
Hania, Kreeta 19
Hania, Kreeta 20
Hania, Kreeta 21
Hania, Kreeta 22
Hania, Kreeta 23
Hania, Kreeta 24
Hania, Kreeta 25
Hania, Kreeta 26
Hania, Kreeta 27
Hania, Kreeta 28
Hania, Kreeta 29
Hania, Kreeta 30
Hania, Kreeta 31
Hania, Kreeta 32
Hania, Kreeta 1
Hania, Kreeta 2
Hania, Kreeta 3
Hania, Kreeta 4
Hania, Kreeta 5
Hania, Kreeta 6
Hania, Kreeta 7
Hania, Kreeta 8
Hania, Kreeta 9
Hania, Kreeta 10
Hania, Kreeta 11
Hania, Kreeta 12
Hania, Kreeta 13
Hania, Kreeta 14
Hania, Kreeta 15
Hania, Kreeta 16
Hania, Kreeta 17
Hania, Kreeta 18
Hania, Kreeta 19
Hania, Kreeta 20
Hania, Kreeta 21
Hania, Kreeta 22
Hania, Kreeta 23
Hania, Kreeta 24
Hania, Kreeta 25
Hania, Kreeta 26
Hania, Kreeta 27
Hania, Kreeta 28
Hania, Kreeta 29
Hania, Kreeta 30
Hania, Kreeta 31
Hania, Kreeta 32

Sihtkohainfo

Infoleht

Eestikeelse infolehe leiate siit.
Venekeelse infolehe leiate siit.

Ekskursioonide info ja esindajate kontaktid leiate vahetult enne hooaja algust meie kodulehelt.


Aktiivne puhkus

Hanias leiab aktiivset tegevust kõigile. Rannas saab tegeleda veespordiharrastustega: veesuusatamise, langevarjusõiduga, rentida kanuusid ja vesijalgrattaid. Hanias on võimalik ka sukeldumine ja snorkeldamine.

Hania lähistel on võimalik ratsutada, rentida jalg- ja mootorrattaid. Hotellides on ka jõusaalid ja mõned tenniseväljakud. 


Hea teada

Apteek ja arstiabi

Rohelise ristiga märgitud apteeke (farmakion) on kesklinnas mitmeid, mh keskväljaku ümber. Apteegid on reeglina avatud E-R 8:00-14:00 ja 17:30-21:00. Valveapteegi nimi, aadress ja telefoninumber on märgitud iga apteegi uksele. Valveapteek on avatud iga päev 24 tundi.

Elekter

Kreetal on 220 V. Üldiselt on pistikud Euroopa süsteemile vastavad, vajadusel saab adapteri osta enamikest ostukeskustest, hind u 3-5 eurot.

Helistamine

Eestisse helistamiseks tuleb valida + või 00 ning seejärel riigikood 372. Kreeka suunakood on 30, Hania suunakood 2810. Kreekas kohalikule telefoninumbrile helistades valige number ilma Hania suunakoodita. Enamikes hotellides on wifi ja internetipunkt. Hinnad on hotelliti erinevad, keskmiselt u 15 min/1 € või 30 min/2 €. On ka kohvikuid, kus külastajatele pakutakse kohvi juurde tasuta wifit.

Jootraha

Kreekas on kombeks tänuks hea teeninduse eest jootraha anda. Restoranis on sobilik jätta u 5-10 % arve summast. Ekskursioonibussi juhile võiks päeva lõpus anda u 1-2 eurot ning toateenijale puhkusenädala lõppedes u 5 eurot.


Hea teada hotellis

Sihtkoha kõrghooajal on hotellide poolt pakutavad teenused saadaval üldjuhul täismahus. Oluline on meeles pidada, et enne ja pärast kõrghooaega, sõltub saadaolevate hotelliteenuste valik mitmetest erinevatest asjaoludest nagu hotelli täituvus, ilm jne. Seega ei pruugi kõik teenused (nt hotellide meelelahutusprogrammid; basseinide soojendused; konditsioneeride toimimine jms) olla pärast sihtkoha kõrghooaega alati kättesaadavad. Hotelliteenuste toimimise üle otsustab iga hotell ise.
Aurinko teeb kõik endast oleneva, et meie veebilehekülje hotellikirjeldused oleksid võimalikut täpsed. Aurinko ei vastuta selliste ebatäpsuste eest, mille puhul hotell hooaja vältel muudab oma kategooriat, poliitikat või muid teenuseid.


Kreeka köök

Kohalikud elanikud on tuntud oma pika ea ja rõõmsa meele poolest, mille põhjusena märgitakse tervislikke toitumisharjumusi. Tuhanded erinevad toiduvalmistamise kombinatsioonid moodustavad suurepärase maitseelamuse. Liha ei ole saare elanike toidulaual iga päev, seda serveeritakse tavaliselt ainult pühapäeviti või eriti pidulikel sündmustel. Kunagi ei puudu laualt värske oliiviõli. Teisi toiduaineid nagu juustu, kala, pähkleid, värskeid aed- ja puuvilju tarbitakse Kreetal aga ohtralt. Populaarseimad kanged joogid on aniisiviin ouzo ja viinamarjaviin raki. Kergematest jookidest on esikohal veinid. Kohalik õlu on samuti hea.
Söögi-ja joogikohtade valik on lai. Esindatud on suurem osa erinevaid kööke rahvusrestoranidest hamburgeribaarideni. Hinnatase sõltub nii asutuse nimest (kohvik, tavern, restoran) kui ka asukohast, sest mere- ja järvevaate ilu kajastub ka hinnatasemes. Kalatoidud on keskmisest kallimad ja nende hinda arvestatakse kilo järgi.


Kreeta vaatamisväärsused

Kreeta on ideaalne koht spordilembestele inimestele. Mäed, tasandikud ja rannad pakuvad mitmeid erinevaid sportimisvõimalusi. Samuti on ta maiuspala antiikkultuuri huvilistele, sest peetake ju Knossost Euroopa kultuuri hälliks.

Samaria mäekuru
Samaria mäekuru on Euroopa pikimaid ning väidetavalt ka üks kauneimaid. Aktiivse puhkuse harrastajatele suurepäraselt sobiv rännak mäekurus algab Omalosest. Kuigi jalgsimatk kestab umbes viis tundi, ei tundu see sugugi väsitav. Matka pikkus on u 16 km ning rada algab 3 km laskumisega. Seejärel on maastik vahelduvate tõusude ja langustega. Rada on hästi tähistatud, kuid liikumist raskendavad kiviklibused rajad. Hea õnne korral on võimalik silmata Kreeta ‘rahvuslikku uhkust' - Kri Kri kitse. Kurus on mägiallikad ja puhkekohad, kus täiendada veevarusid. Ümberringi on imeilus loodus, kõrguvad kaljuseinad, metsloomad. Matka lõpp-punkt on Agia Roumeli küla lõunarannikul, kus saab pärast väsitavat matka supelda. See rännak ei ole just väga kergete killast, kuid saadud looduselamus on seda väärt.

Knossos
Knossose paleest, mis oli Euroopa kultuuri hälliks peetava Minose tsivilisatsiooni au ja uhkus, on veel üht-teist järel. Palee laskis ehitada kuningas Minos, kes müüdi järgi sulges hiiglaslikku loss-labürinti oma koletu poja Minotaurose. Tollel oli inimese keha, härja pea ja halb komme toituda inimlihast. Knossoses on säilinud palju hindamatu väärtusega freskosid, mille vanus ületab 4000 aastat. Palee on välja kaevatud ning osaliselt rekonstrueeritud 20. saj alguses sir Arthur Evansi poolt. Pärast ekskursiooni palee varemetel saab külastada Iraklioni Arheoloogiamuuseumi rikkalikku väljapanekut, mis on Ateena Arheoloogimuuseumi järel tähtsuselt järgmine Kreekas. Muuseumis näete 4000 aasta vanuseid vaase, ehteid, iidset portselani, minoslaste luustikke jpm huvitavat.

Festose palee
See oli tähtsuselt teine Minose perioodi loss Kreetal peale Knossost. Festos oli Minose tsivilisatsiooni oluline kaubandus- ja usukeskus. Iraklioni Arheoloogiamuuseumis on palee kõige tähtsam leid, nn. Festose ketas, millele usutakse olevat kirjutatud religioosne koraal ning see on nüüdisaegse kalendri algkuju. Palee varemed asuvad 60 km Iraklionist edelas.

Sitia
Saare idaosas, vanas Sitia linnakeses on säilinud Bütsantsi kindluse varemed, vanad kindlused ja sadamasillad. See on üks Kreeta ilusamaid linnu. Sitia piirkonnas on üle 300 koopa ning nii mõneski neist on tänapäevani säilinud jäljed aastatuhandete tagusest inimtegevusest. Sitia piirkonna tuntuim koobas on Pelekiton, mis asub Pelekitas, Zakrosi lähedal. Koopa sügavuseks on mõõdetud 310 meetrit.

Iraklion
Iraklion on saare pealinn ja ühtlasi suurim linn Kreetal. Iraklion on saare olulisim kultuurikeskus ning tema ehteks on kindlasti Arheoloogiamuuseum, kus eksponeeritakse 2800-1150 a. eKr pärit Minose tsivilisatsiooni unikaalseid mälestusmärke.

Lassithi platoo 10 000 tuuleveskit
Mägede vahel lookleval teel avaneb suurepärane vaade Lassithi platoole, kus asub üle saja tuuleveski. Legendi kohaselt sündis siinkandis Kreeka jumalate valitseja Zeus. Jalgsi minnes või eeslil ratsutades on võimalik jõuda kõrgel mägedes asuva Dikti koopani. Koopas saab näha maa-alust jõge, stalaktiite ja stalagmiite. Seejärel võib minna Agios Georgiose tarbekunstimuuseumisse.

Spinalonga saar
Lühikese paadisõidu kaugusel Agios Nikolaosest asub väike Spinalonga saar. Saarele ehitatud Veneetsia kindlust kasutati 20. sajandil pidalitõbiste kolooniana. Laevad väljuvad Agios Nikolaosest ja Eloundast.

Matala Koopad
Matala on Kreeta iidseim küla, mis asub 66 km Iraklionist lõunas. Kunagisest kalurikülast on saanud populaarne kuurort, kus on väga omanäoline rand. Merepiirilt kõrguvatesse kaljuseintesse on uuristatud mitmekümneid koopaid, mida vanad roomlased kasutasid 1. ja 2. sajandil hauakambritena.

Ideon Androni koobas
Legendi kohaselt on Ideoni koobas Zeusi sünnikoht (sama väidetakse ka Lassithi platool asuva Dikti koopa kohta), kus Rhea kaitses teda oma isa Kronose eest. Koobas asub Iraklionist 55 km kaugusel.

Vai rand
Kookospalmid, valge liivarand ja kristalselt läbipaistev vesi - see on Vai. Rand asub Sitiast 25 km kaugusel ida suunas ning see on kuulus oma palmimetsa poolest. See on ainuke rand Euroopas, kus kasvab üle 5000 palmi.


Lastega reisimine

Hania kaunid liivarannad on justkui loodud lastele. Lapsed on oodatud ka õhtuti enamikes söögikohtades. Mängunurgad on nt  Plataniases Drosia, Pergisose  ja Kouroupise tavernides. 
Hanias on ka lapsevankriga liikumine hõlbus, kuid väiksemates külades on jalgteed väga kitsad või pole neid üldse. Lapsevankrite laenutust ei ole. 

Veepark
U 10 km kaugusel Haniast  Varipetro külas asuv Limnoupolise veepark on avatud suvekuudel. Veeparki saab sõita minirongiga. Lisainfo www.limnoupolis.gr

Plataniases, u 10 km kaugusel Haniast, on lastele Village Park - mängupark. Agia Marinas, Plataniases ja Staloses on mingigolfirada. Haniast saab osta nii piimaasendajaid, laste purgitoite kui ka  mähkmeid. 


Lennujaamatransfeerid

Aurinko reisipaketi hinda kuuluvad transfeerid lennujaamast hotelli ja tagasi.

Lennujaam Chania International Airport Ioannis Daskalogiannis
Transfeeri pikkus u 14–25 km sõltuvalt kuurordist
Transfeeri kestus u  30–60 min

Ainult lennupileti ostnud saavad lennujaamast kuurortidesse bussi või taksoga.


Rannad

Veneetsia sadamast u 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel paikneb Hania kesklinna väike ja suhteliselt ülerahvastatud rand. Seetõttu on siinkandis kohalike inimeste meelisrandadeks Hania ja Plataniase vahel asuvad Glarose ja Agioi Apostoloi rannad. Samas piirkonnas paiknevad ka Iguana, Golden Beach ja Kalamaki nimelised rannad.
Agia Marina ja Plataniase liivarannad on u 7 km pikkused. Plataniase rannas läheb merevesi küllalt kiirelt sügavaks. Jahisadama lähedal on merepõhi kaetud kiltkiviga. Dušid on randades suuremate hotellide esisel rannaribal. Akrotiri poolsaarel tasub külastada Marathi ja Stavrose nimelisi randu.
Kreeta lääneosa parimad rannad on Falassarnas ning Elafonissil. Kreeka Maldiivideks kutsutavale laiule pääseb tüüne mere korral jalgsi läbi mere.
Haniast 18 km kaugusel idas paikneb Kalivesi küla, kus on mõnus kohvikute ja tavernidega rand. 39 km Haniast idas Georgioupolises, laiub pikk ilusa liivaga rand.
Kreeta lõunaranniku parimateks peetakse Palehora, Sougia, Frangokastello, Plakiase ja Matala randu.

Päike on intensiivne ning seetõttu tuleb kindlasti kasutada päikesekaitsekreemi ning kanda peakatet. Randades saab rentida lamamistoole ja päikesevarje. Rannas on mugav käia ka punutud päevitusmatiga. Hotellitoast ei ei ole lubatud rätikuid randa kaasa võtta. Rannarätikuid ja päevitusmatte saab osta enamikest kauplustest.

Kreeta randades, eriti kivistes ja kaljustes paikades, võib kohata musta värvi ümmargusi merisiile. Siilile peale astudes võivad pikkad okkad jalatalda sattudes põletikku tekitada. Siinsetes vetes elutsevad ka meduusid, kes naha vastu puutudes kõrvetavad. Kõrvetus võib olla väga valus, kuid õnneks pole meduusid mürgised. Esmaabina soovitatakse enne arsti poole pöördumist kõrvetada saanud kohta mageda veega loputada.
Hania randades, eriti Agia Marinas tuleb ettevaatlik olla ka merehoovuste suhtes.


Restoranid ja meelelahutus

Hania linnas on väga palju erinevaid söögikohti tavernidest vabaõhurestoranideni. Suvel tasub sammud seada Hania Veneetsia sadama piirkonda, kus leidub mitmeid mõnusaid taverne, kohvikuid ja baare. Jäätisesõpradele pakub maitseelamusi Veneetsia sadamas paiknev Hania peakiriku juures olev Itaalia jäätisebaar L`Artigiano Gelateria, mis valmistab ise kohapeal erinevaid jäätiseid.
Hilisematel õhtutundidel võib siirduda sadama läheduses paiknevatesse muusikabaaridesse. Sadamas on väike baaride tänav, kus on noorte hulgas eriti populaarsed kohad. Väikstes baarides mängitakse ka Kreeka muusikat, kuid pearõhk on diskomuusikal. Kreekalikku meelolu otsivatel tasuks suunduda Koumkapi piirkonna rannatänavale, kus on erinevaid baare ja kohvikuid üksteise kõrval. Samuti Androgeo tänaval, Veneetsia arsenalide läheduses on mitmeid hubaseid baare.


Sisseostud

Poes käimine on lahutamatu osa kohalike igapäevasest suhtlusest. Kreeklased ise ostavad traditsioonide kohaselt liha ikka lihakauplusest ning saia pagaritöökojast. Päeva kuumimal ajal, u 14:00 - 18:00, peavad kohalikud siestat ning tänavad on suhteliselt vaiksed.
Kuurortides on hulgaliselt pisikesi kauplusi, kus müüakse puhkajatele vajalikke esmatarbekaupu. Need poed on avatud iga päev varahommikust hilisõhtuni. Mõned väiksemad kauplused on lõunase siestapausi ajal suletud. Kuumuse taandudes, u kella 18:00 paiku, avatakse kauplused uuesti ning kauplemine kestab u 21:00 õhtul. Osa poode on kolmapäeva ja laupäeva pärastlõunal suletud. Pühapäeviti on avatud ainult suveniirikauplused.
Hanialt tuuakse kaasa fetajuustu, külmpressitud oliiviõli, erinevaid meesorte ja ürte. Kõikjal müüakse ka oliiviõlist valmistatud seepi. Kohalikest jookidest armastatakse koju viia ouzot, Metaxat ning traditsioonilist Kreeka aromaatset valget või roosat Retsina veini.
Nimetamist väärib ka kohalik käsitöö - keraamika, laudlinad, väikesed vaibad ning ikoonid. Lastele meeldivad kohalikud pehmed mängukilpkonnad, mida on saadaval mitmes erinevas suuruses.

 


Transport ja liiklus

Hanias on mugav liikuda nii bussi kui taksoga. Bussid liiguvad läbi Hania keskuse lähikülade vahel. Bussiga saab sõita ka saare ülejäänud piirkondadesse. 

Bussid
Küladevahelised lähibussid sõidavad läbi Hania keskuse piki peateed u 15–30 min intervalliga. Külades ei ole bussijaama, vaid peatused on tee ääres. Kaugliinide bussid väljuvad Hania keskusest.  

Takso
Hania taksopeatus on bussijaama kõrval 1866-väljakul. Plataniase taksopeatus on keskväljakul. Taksot saab püüda ka tänavalt. Taksodes on olemas taksomeetrid, tasub kontrollida, kas sõitu alustades need ka tööle pannakse. 

Laev
Iraklioni sadamast väljub laev Santorinile. Reis kestab u 1 t 45 min–2 t. 


Turismimaks

Alates 1.1.2018 tuleb Kreekas majutudes tasuda turismimaksu, mida tasutakse kohapeal hotellis. Tasud erinevad vastavalt hotelli ametlikule kategooriale. Summa jääb vahemikku u 0,50-4,00 € öö/toa kohta.

1-2* hotellid0,50 € öö/tuba
   3* hotellid 1,50 € öö/tuba
   4* hotellid 3,00 € öö/tuba 
   5* hotellid4,00 € öö/tuba

Elanike arv ja vahemaad Haniast

Hania u 75 000 elanikku 
Agii Apostoli    4 km
Kato Daratso 4,5 km 
Kato Stalos   7 km
Agia Marina   10 km
Platanias   11 km 
Rethymnon   60 km
Iraklion 140 km

Aurinko esindajad sihtkohas

Aurinko reisiesindajad ootavad teid Hania lennuväljal ning viivad saabumisjärgselt läbi infotunnid, kus saate infot nii sihtkoha kui ka ekskursioonide kohta. Infotunni kellaaja teatab esindaja teile transfeeril. Esindajatega saab ühendust ka telefoni teel. Esindajate mobiiltelefonide numbrid avaldame vahetult enne hooaja algust. 

Reisidokumendid

Rohkem teavet leiad riikide all oleva Info vahelehelt.