Sihtkohainfo

Ajalugu ja kuldsed rannad

Küpros - see on põnev kooslus tuhandete aastat taha ulatuvast ajaloost, kaunist loodusest, randadest ja veel millestki tabamatust. Olles kultuuriliselt seotud Kreekaga ning paiknedes Euroopa vetes, kannab Küpros endas ometigi ka paljude teiste erinevate tsivilisatsioonide mõjusid.
Küpros - see on mõnus rannapuhkus ühendatud põnevate jalutuskäikudega Nicosia vanalinnas, kaunid unikaalsete freskodega ajaloohõngulised, arheoloogilised vaatamisväärsused, meeleolukas ja unustamatu Limassoli veinifestival, väikesed idüllilised mägikülad, kus küproslased on väärikalt säilitanud esivanemate traditsioonid ja elamud. See on võimalus eemalduda turismikeskuste melust ja nautida rahulikke matkaradu ja puutumatut loodust Troodose mägedes ja Akamase poolsaarel. See on lõbus ja muretu ööelu Agia Napa ja Limassoli eriilmelistes baarides ja klubides, maitsev Küprose köök ja võrratud veinid.
Küpros - see on armastuse- ja ilujumalanna Aphrodite sünnipaik - seega ideaalne puhkuse veetmise koht nii romantikutele kui ka kõigile teistele, kes soovivad nautida mitmekesist, põnevat ja turvalist puhkust.


Geograafia ja kliima

Vahemere kirdenurgas, Türgi ja Süüria ranniku lähedal paiknev Küpros on Sitsiilia ja Sardiinia järel suuruselt Vahemere kolmas saar.
Saarel on kaks mäeahelikku: Kyrenia (teise nimega Pentadaktylos) kirdes (kõrgeim tipp Kyparissovuono, 1024 m) ja Troodos edelas. Troodose mäeahelik katab 1/3 saare kogupinnast. Neid lahutab viljakas Mesaoria tasandik.
Küprose kõrgeim mäetipp on 1952 m kõrgune Olympos Troodose mäestikus.

Kliima on vahemereline - pehmed talved ning kuumad kuivad suved, kevadel ja sügisel võib ilm olla tuuline, hommikud, õhtud jahedamad. Keskmine temperatuur on sisemaal suvel 36 kraadi, talvel 10 kraadi. Keskmine temperatuur rannikualadel suvel 32 kraadi, talvel 12 kraadi. Keskmine sademete hulk 500 mm aastas, enim sademeid on detsembrist veebruarini. Kõrgusel üle 1000 m merepinna sajab talvel ka lund.


Hea teada

Autorent ja liiklus
NB! Liiklus on vasakpoolne! Kui juht on 25-aastane peab ta olema omanud juhiluba vähemalt 1 aasta. Kui juht on alla 25-aastane, siis peab ta olema omanud juhiluba vähemalt 3 aastat. NB! Palume silmas pidada, et rendiautoga Türgi poolele lähete omal riisikol ja vastutusel ning me soovitame seda mitte teha. Kuivõrd Põhja-Küprose Türgi vabariiki ei tunnista ükski teine riik maailmas peale Türgi, siis puuduvad seal välisriikide esindused (saatkonnad, konsulaadid) ning hädaolukorras pole abi küsida kuskilt. Nõutav on ka autokindlustus (25 eurot), mille saate osta piirilt. Asjaajamine sealse kindlustusfirmaga on teie vastutusel. Bensiinihinnad sõltuvad margist ja firmast. Turvavöö peab olema kinnitatud nii auto esi- kui tagaistmel. Mobiiltelefoniga rääkimine roolis on keelatud. Parkimine linnades on valdavalt tasuline. Parkimisautomaadid töötavad 10, 20, 50 eurosentidega

Elekter
220-240 V. NB! Küprose hotellides on tavapärasest erinevad kolmeaugulised pistikud ja elektriseadmete kasutamiseks on vaja adaptrit. Mõnes hotellis saab neid retseptsioonist laenutada, samuti on neid võimalik osta kas hotelli- või mõnest teisest kauplusest. Adapter maksab u 3€.

Joogivesi 
Kraanivesi on küll joogikõlbulik, kuid soovitame juua pudelivett.

Jootraha
Jootraha andmine on Vahemeremaades üldlevinud tava ning nii mõneski söögi-ja joogikohas lausa osa teenindajate palgast. Samal ajal on jootraha jätmine siiski vabatahtlik. Restoranis võiks anda u 5 – 10 % arve maksumusest. Hotelli toateenijale võiks jätta 2-5 € / in / nädal; hotelli või lennuvälja pakikandjale 1-2 € / 1 pagasiühik; ekskursioonibussi juhile päeva lõppedes 1 €/täiskasvanu.

Kirikud ja kloostrid
Jumalateenistusi peetakse pühapäeviti ning kiriklike pühade hommikupoolikutel. Kirikupühade eelõhtul toimub tavaliselt ka õhtune jumalateenistus. Päevasel ajal on kirikutesse enamasti vaba sissepääs. Ka kloostritesse on lubatud eraviisiliselt minna, rühmade kaupa paraku mitte. Tasuks meeles pidada, et ajavahemikus 12.00 – 15.00 on väravad suletud. Saare vanimasse kloostrisse Stavrovounisse on naistele sissepääs keelatud. NB! Pühakodade külastamisel pidage meeles vastavalt riietuda, põlved-õlad peavad olema kaetud Pildistamine
Pildistamine ja filmimine on keelatud lennujaamades, briti sõjaväebaasides ja teistes militaarpiirkondades. Samuti ei ole lubatud pildistada muuseumites ning kirikutes-kloostrites.

Putukad hotellis
Sõltumata hotelli tärnikategooriast, kohtab Küprose hotellides aeg-ajalt prussakaid. Toidujäätmed nagu saiapuru, puuviljad vms võivad hotellituppa ka sipelgaid meelitada.

Roheline e demarkatsiooniliin
Alates 1974.a on Küprose põhjaosa türklaste poolt okupeeritud. Saare lõuna- ja põhjapiirkond on eraldatud nn „rohelise joonega“, mis muuhulgas läbib ka pealinna Nicosiat (Lefkosia). Okupeeritud aladele on võimalik minna Nicosia keskusest Ledra tänava lõpust, samuti Nicosia Ledra Palace´i piiriületuspunktist, kus on ka ööbimisvõimalus. Kindlasti peavad kaasas olema isikut tõendavad dokumendid – pass või ID kaart. Korraldatakse ka rahvusvahelisi ekskursioone Kyreniasse ja Famagustasse, lisainfo kohapeal Aurinko reisiesindajatelt.

Turvalisus
Rahvusvaheliste reeglite kohaselt ei vastuta hotell väärisesemete eest, mis on hotellitoast või mujalt hotelliterritooriumilt kaduma läinud. Soovitame väärtuslikke asju seifis hoida. Seifi saab rentide hotelli retseptsioonist.


Taime- ja loomariik

Tänu asukohale kolme erineva mandri läheduses on saare taimestik mitmekesine. Erinevaid taimeliike on umbes 1750, neist 140 on endeemilised.

Troodose mägesid katavad varjurikkad männi- ja seedrimetsad. Mägiorgudes domineerivad saared, vahtrad ja plataanid. Palju on mandlipuid, mille õitseajal veebruaris-märtsis on mägedes ringisõit tõeliselt lummav.

Ranniku taimestik on subtroopiline, kõige rohkem on palme, bugenvillea põõsaid, hiina roose, kameeliaid, akaatsiaid ja kaunite helelillade õitega jakarandasid.

Loomariik kui selline praktiliselt puudub. Öeldakse, et Küprosel on 3 looma: mägilammas, kodulammas ja kodukits. Lisaks mõned liigid roomajaid. Ainus metsloom ja saarlaste tõeline uhkus on haruldane Küprose mägilammas mufflon (looduskaitse all), keda võib kohata Akamase poolsaare metsades.
Küprosel leiduvate usside seas ainus mürgine liik on rästik.

Ajavahe

Kellaaeg on sama kui Eestis.

Rahvaarv

u 797 000 elanikku

Hinnatase

Umbes sama kui Eestis

Keel

Kreeka

Pindala

9 251 km²

Pealinn

Nikosia (Lefkosia),u 230 000 elanikku

Usk

Õigeusk

Riigikord

Saare kreeklastele kuuluv osa on vabariik

Valuuta

Euro