Lennud ja lennujaamatransfeerid

4 ööd Havannas–6 ööd Varaderos

27.12.2019lend Tallinn-Helsingi 14:45-15:25 
27.12.2019lend Helsingi-Havanna 16:40 -21:30
06.01.2020lend Havanna-Helsingi 23:45 -16:50 (+1) 
07.01.2020lend Helsingi-Tallinn 18:30-19:05 

AURINKO ESINDAJA SIHTKOHAS

Saabumisjärgselt viib Aurinko reisiesindaja läbi transfeerid ja infotunnid, mille toimumise kellaaja teatab esindaja teile transfeeril. Infotunnis saab teavet nii sihtkoha kui ekskursioonide kohta ning toimub registreerumine lisatasulistele ekskursioonidele. Aurinko esindajaga saab ühendust ka telefoni teel. Esindaja mobiiltelefoni numbri avaldame vahetult enne reiside algust.

REISI INFOLEHE LEIATE SIIT vahetult enne reisi algust.

HINNAS SISALDUB

• Edasi - tagasi lennupiletid Tallinn - Helsingi - Havanna. Finnairi pardateenustega saate lähemalt tutvuda siin
• Majutus 4 ööd Havannas hommikusöögiga 4* hotellis ja 6 ööd Varaderos 3-4* kõik hinnas hotellis
• Lennujaamatransfeerid
• Eestikeelse reisiesindaja teenused
• Kuuba turistikaart

NB!Reisi toimumine oleneb osalejate arvust.

Sihtkohainfo Havanna

Hea teada

Apteek ja arstiabi

Tervishoiuteenused on päris heal tasemel, kuid ravimeid ja meditsiinitehnikat ei pruugi olla piisavalt. Kui tarvitaete regulaarselt mingeid ravimeid, tasub need Eestist kaasa võtta.
Cira Garcia polikliiniku juures olev apteek on avatud ööpäevaringselt.
Arsti saab kutsuda hotelli, pöörduge palun oma hotelli retseptsiooni poole. Arstivisiidi ja ravimite eest makstakse kohapeal sularahas.
Tervisekindlustuse olemasolul saab Eestisse naastes arstiabile ja ravimitele ning arsti juurde sõitmiseks kulutatud transpordile kulutatud raha tšekkide alusel tagasi. Ärge unustage taksoga arsti juurde sõites tšekki (hisp k recibo) küsida.

Lapsed

Kõik väikelaste jaoks hädavajalik tuleks Eestist kaasa võtta. Kohalikes poodides ei müüda lastetoitu. Kohapeal ei rendita ka lastejalgrattaid.

Raha ja krediitkaardid

Eurosid on võimalik vahetada lennujaamades, pankades ning hotellides. Peesode vahetamisel dollariteks või eurodeks on vahetuskurss kehv. Euroopas kasutatavaid krediitkaarte aksepteeritakse aga mitte väga paljudes kohtades. Krediitkaardiga makstes ja sularaha välja võttes kasseeritakse Kuubal 11,24 % teenustasu. Sularaha on võimalik võtta Visa- ja Visa Electron kaardiga. MasterCardiga saab sularaha välja võtta pangas. NB! Krediitkaart ei tohi olla väljastatud USA panga poolt. Soovitame reisile kaasa võtta eurosid (võimaluse korral ka väiksemaid kupüüre) sest dollarite vahetuskurss on kehvem kui eurodel. 

Reisile kaasa

Kuubal on soe ja niiske troopiline kliima, kohati esineb ka vihmahoogusid. Soovitame kaasa võtta õhukesed, hästi õhku läbilaskvast materjalist suveriided. Samuti tasuks kaasa võtta mõned soojad rõivaesemed juhuks kui õhtul on jahe. Mõnikord võivad ka ekskursioonibussid ülekonditsioneeritud olla. Kuubale tuleks kaasa võtta mugavad jalanõud, sest kohalikud teed ei ole just kõige paremas korras.

Kuuba poodides ei pruugi päikesekaitsekreemi, hügieenitarbeid, sääsetõrjevahendeid ning adaptreid saada olla. Soovitame kõik nimetatud asjad Eestist kaasa võtta.

Jootraha

Jootraha kuulub kohaliku teeninduskultuuri juurde. Kena on väikese rahasummaga meeles pidada nii hotelli pakikandjat, ettekandjaid, toateenijaid. Restoranis võib teenindajale jätta u 10–15 % arve lõppsummast.


Lennujaamatransfeerid

Aurinko majutusega reisipaketi hinnas sisalduvad edasi-tagasi lennujaamatransfeerid.

LennuvälHavana Jose Marti International Airport
Vahemaa u 18 km 
Sõiduaeg u 30-40 min 


Restoranid ja meelelahutus

Havannas leidub häid söögikohti nii vanalinnas kui sadama lähistel paikneva kindluse juures. Kõige parem tasemega restoranid asuvad aga hotellides. 

Vanalinna restoranides ja baarides kõlab muusika juba keskpäevast alates. Havannas on mitmeid elava muusikaga ööklubisid ja teisi tantsukohti ning toimub mitmesuguseid kontserte. Kindlasti tasub vaatama minna maailmakuulsat Tropicana vabaõhuvarieteed.

Obisbo tänaval paiknev El Floridita baar sai kuulsaks tänu Hemingwayle, kellele meeldis seal Daiquirese rummikokteili juua. Tänapäeval kuulub El Floridita linna restoranide paremikku. Teine Hemingway lemmikpaik on endiselt populaarne La Bodequita del Medio restoran, kus kirjanikule meeldis Mojitosid nautida.


Sisseostud

Havanna ostuvõimalused on piiratud. Vanalinna Calle Obispo tänaval on mõned raamatu-, rõiva- ja kingakauplused. Turgudelt saab osta kohalikku käsitööd. T-särke ja käsitööd saab osta ka Palacio de la Artesania'st, mis asub Calle Cuba tänaval. Kauplused on ka hotellide juures. Kuuba sigarid ja rumm on muidugi tuntud üle kogu maailma.


Transport

Turistidel on Havannas kõige mugavam liigelda takso ja kollase coco-taksoga, kuhu mahub maksimaalselt 2 inimest (külgedelt avatud väiksem mootorsõiduk). Taksot on kerge püüda kas tänavalt või paluda takso tellida hotelli retseptsioonil. Vanalinnas saab kasutada ka velotakso ja hobutakso teenuseid. Leppige hinnas alati enne sõidu alustamist kokku. Tavalises taksos makstakse arve vastavalt taksomeetrile või siis lepitakse konkreetses hinnas kokku. U 10 km sõitu maksab u 10 CUCi. Sõit coco-taksoga maksab u 20 CUC/tund. Tund aega sõitu lahtise džiibi või Ameerika autoga maksab u 30 CUCi. Vanalinna tuur hobuvankriga maksab u 20–25 CUC/tund.


Vaatamisväärsused

Havanna vanalinn
Plaza de la Catedrali väljaku ümbrusest leiab katedraali, Centro Wilfredo Lam moodsa kunsti keskuse ning Museo de Arte Colonial muuseumi, kus eksponeeritakse koloniaalajastu mööblit jm esemeid. Katedraaliesisel väljakul on populaarne terrass, kus õhtuti mängitakse elavat muusikat.  

Plaza de Armase väljakul on Céspedese marmorskulptuur. Väljaku lääneosas paiknevas Palacio de los Capitanes Generalese barokkpalees töötab linnamuuseum. Väljakul tegutseb ka raamatuturg. 

Muuseumid
Revolutsioonimuuseumis on väljapanek filmidest ja erinevatest eksponaatidest, mis jutustavad riigi kirjust minevikust. Avatud iga päev.
Kunstimuuseumis esitletakse 16.-20. sajandi Kuuba ning 15.-19. sajandi Euroopa maalikunsti. Avatud T-P.
Museo del Ron rummimuuseumis saab aimu rummi valmistamise tehnoloogiast. Avatud iga päev.
Museo de la Ciudad ehk linnamuuseum paikneb vanas kindralkubrneri  palees. Muuseumis leidub muuhulgas esemeid ka koloniaalajastust. Avatud T-P.
Capitolio Nacionalis töötas kuni 1959. a kongress, nüüd asub hoones Kuuba Teaduste Akadeemia ning raamatukogu. Iberostar Parque Central hotelli lähistel paiknev hoone meenutab väliselt Washingtoni Kapitooliumi maja.
Hemingway maja ehk Finca La Vigia. Hemingway elas selles hoones aastatel 1939–1960 ning kirjutas siin suurema osa oma surematutest tesotsest, s.h Kellele lüüakse hingekella ning Vanamees ja meri. Maja paikneb u 15 km linnast väljas, sisse ei pääse. Hemingway elas Havannas ka hotelli Ambos Mundos toas nr. 511, mis asub aadressil Calle Obispolla. Siin kirjutas ta raamatu Kellele lüüakse hingekella esimesed peatükid. Tänapäeval on selles toas Hemingway muuseum.

Sihtkohainfo Varadero

Hea teada

Apteek ja arstiabi

Kui vajate arstiabi, pöörduge palun oma hotelli retseptsiooni poole. varadero rahvusvaheline polikliinik Clinica Internacional de Varadero paikneb samuti keskuses, aadressil Calle 61 y 1ra, Varadero. Arstiabi eest makstakse kohapeal sularahas. Tervisekindlustuse olemasolul saab Eestisse naastes arstiabile ja ravimitele ning arsti juurde sõitmiseks kulutatud transpordile kulutatud raha tšekkide alusel tagasi. Ärge unustage taksoga arsti juurde sõites tšekki küsida.

Jootraha

Jootraha kuulub kohaliku teeninduskultuuri juurde. Kena on väkese rahasummaga meeles pidada nii hotelli pakikandjat, ettekandjaid, toateenijaid. Restoranis võib teenindajale jätta u 10-15 % arve lõppsummast.

Liikumisraskustega reisijad

Varaderos on suhteliselt tasane maastik ning hotelliterritooriumitel on ka plaaditud teelõike. Ekskursioonibussidel on liikumisraskustega reisijate jaoks aga küllalt ebamugavad trepid ning ilma abiliseta hakkama ei saa. Varadero Gaviota nimelisel firmal on invatransfeeriks sobilik minibuss. Invatransfeer tuleb ette broneerida, ühe suuna hind lennuväljalt hotelli on u 30–40 CUC.

Reisile kaasa

Kuubal on soe ja niiske troopiline kliima, kohati esineb ka vihmahoogusid. Soovitame kaasa võtta õhukesed, hästi õhku läbilaskvast materjalist suveriided. Samuti tasuks kaasa võtta mõned soojad rõivaesemed juhuks kui õhtul on jahe. Mõnikord võivad ka ekskursioonibussid ülekonditsioneeritud olla. Kuubale tuleks kaasa võtta mugavad jalanõud, sest kohalikud teed ei ole just kõige paremas korras.

Kuuba poodides ei pruugi päikesekaitsekreemi, hügieenitarbeid, sääsetõrjevahendeid ning adaptreid saada olla. Soovitame kõik nimetatud asjad Eestist kaasa võtta.


Aktiivne puhkus

Mereäärse kuurordina pakub Varadero mitmekülgseid veespordivõimalusi: sukeldumine, snorkeldamine, kalapüük, purjetamine, surf. Marina Gaviota sadamast väljuvad sukeldumislaevad iga päev, sukeldumispaigad jäävad 5-10 km kaugusele kuurordist.
Lisaks on poolsaarel delfinaarium ja golfiväljak http://www.varaderogolfclub.com/en/home.asp


Kuuba köök

Kuuba köök on erinevate kultuuritraditsioonide maitsev segu - saart kujundanud erinevad kultuurid kajastuvad ka toidus. Euroopast tulnud kolonisaatorid - eelkõige hispaanlased, aga ka portugallased ja prantslased, kohandasid oma rahvusköögid vastavalt Kuuba kliimale ja siin saadaolevatele toiduainetele. Aafrikast toodud orjad tulid oma harjunud maitsetega ning lähedalolevatelt teistelt Kariibi saartelt jõudsid siia naabrite maitsed. Pisut on Kuuba köögis leida isegi Hiina köögi mõjusid, seda eriti Havanna ümbruses, sest Havannasse jõudnud hispaanlased, kes maailmas palju rännanud, tõid kaasa ka kaugemaid maitseid. Toiduvalikut mõjutab kindlasti see, et saareriigina on Kuubal traditsiooniliselt lai mereandide valik omast käest võtta. Troopilises kliimas kasvavad hästi igasugused juur- ja puuviljad, mida samuti rohkelt erinevates toitudes kasutatakse.
Enamik toite hautatakse aeglaselt madalal tulel. Toidud on pigem toitvad kui kerged ja ei ole väga vürtsikad, enim kasutatakse neis sibulat, küüslauku, loorberit.

Tüüpiline Kuuba roa koostises on kindlasti riis või oad, mida valmistatakse nii koos kui ka eraldi. Tuntuimad riisi-oa kooslused, mida süüakse nii iseseisva roana kui liha juurde, on: Congri (punased oad ja riis) ja Moros y Cristianos (maurid ja kristlased ehk mustad oad ja riis).
Kuubalased armastavad liha ja nende kuulsaim piduroog on küpsetatud terve põrsas - lechon asado, mida marineeritakse eelnevalt küüslaugu ja hapuapelsini mahlas ning see järel grillitakse banaanilehtedega kaetult tunde.

Populaarsed road on:
Pollo con arroz - kana riisiga, mida tihti serveeritakse koos praetud jahubanaanide ja musta oa kastmega.
Picadillo a la habanera ehk hakkliha tomatikastmes koos sibulate ja roghelise pipraga, mida süüakse riisiga.
Ropa Vieja - loomalihahautis tomati-sibula-küüslaugu-kastmes.
Tachinos, chatinos või tostones - küpsetatud rohelised jahubanaanid.
Suppidest on kuulsaim musta oa supp, millele annavad maitse oregano, pipar,küüslauk ja sibul.

Joogid
Alkohoolsetest jookidest on tuntuim Kuuba rumm, mida on kolme sorti - kuldset (5a laagerdunud) ja tumedat (7a laagerdunud) rummi juuakse puhtalt ja valgest (3a laagerdunud) rummist valmistatakse kuulsaid Kuuba kokteile, nagu Cuba Libre, Mojito, Daiquiri.
Kuubalased joovad hea meelega ka õlut, mida on kahte marki: Cristal ja Bucanero.
Söögikorra lõpetuseks nauditakse magustoitu ja juuakse väike tass kanget magusat Kuuba kohvi.

Kraanivett ei ole soovitav juua. Pudelivett saab osta nt hotellide baaridest. Kõik hinnas hotellides saab klaasiga joogivett tasuta.


Lennujaamatransfeerid

Aurinko majutusega reisipaketi hinnas sisaldub transfeer lennujaamast hotelli ja tagasi.

Lennujaam: Havanna Jose Marti rahvusvaheline lennujaam
Sõidu pikkus: u 135-145 km
Sõidu kestus: u 1,5-2 t


Raha ja krediitkaardid

Eurosid on võimalik vahetada lennujaamades, pankades ning hotellides. Peesode vahetamisel dollariteks või eurodeks on vahetuskurss kehv. Euroopas kasutatavaid krediitkaarte aksepteeritakse aga mitte väga paljudes kohtades. Krediitkaardiga makstes ja sularaha välja võttes kasseeritakse Kuubal 11,24 % teenustasu. Sularaha on võimalik võtta Visa- ja Visa Electron kaardiga. MasterCardiga saab sularaha välja võtta pangas. NB! Krediitkaart ei tohi olla väljastatud USA panga poolt. Soovitame reisile kaasa võtta eurosid (võimaluse korral ka väiksemaid kupüüre) sest dollarite vahetuskurss on kehvem kui eurodel.


Rannad

Varadero hotellid paiknevad 20 km pikkuse liivaranna ääres. Kõikides randades on hotellikülalistele rannatoolid tasuta. Vesi läheb aeglaselt sügavaks.


Restoranid ja meelelahutus

Enamik meie hotelle on kõik hinnas- hotellid , kus on lisaks tavapärasele Rootsi lauale ka eri maade rahvusköökidega a la carte - restorane . Häid restorane on ka Varadero keskuses.
Ööelu on põhiliselt hotellides , kus on õhtuti show- etendused ja disko .Varadero keskuses olevas Casa de la Música baaris saab kuulata kuubapärast elavat muusikat.


Sukeldumine

Kariibi mere veed on rikkaliku fauna ja flooraga ning sobivad hästi sukeldumiseks. Kuuba vetes on hinnanguliselt üle 1000 kalaliigi ning siinsed korallrifid on muljetavaldavad. Varadero kuurordis pakutakse nii sukeldumist kui ka snorkeldamist. Marina Gaviota sadamast väljuvad sukeldumislaevad iga päev, sukeldumispaigad jäävad 5-10 km kaugusele kuurordist.
Centro internacional y escuela de buseo Gaviota Varadero -sukeldumiskeskus: 45 CUC/sukeldus või  135 CUC/5 sukeldust. Sukelduskursus algajatele maksab  u 160 CUC, öösukeldus  55 CUC. 


Transport ja liiklus

Takso:
Taksod on küll varustatud taksomeetriga, kuid hinnas võiks enne sõidu alustamist siiski kokku leppida. Sõit hotellirajoonist keskusesse maksab sõltuvalt hotelli asukohast 10-20 CUC, u 1,5 CUC/km.
Coco-taksod on väikesed kollased kaheinimese taksod, millega Varadero linnas on mugav ringi sõita. Coco-takso hind on peaaegu sama, mis tavalisel autotaksol. Hinnas tuleb enne sõidu alustamist kokku leppida.

Bussid:
Bussiga pääseb Varadero keskusesse või Matanzase linna. Varadero bussid on kahekorruselised Hop-on-hop-off-bussid, kus ühe piletiga saab ringi sõita kogu päeva.
35 km kaugusel paiknevasse provintsipealinna Matanzasesse käivad bussid kella 20:00-ni õhtul.

Autorent:
Maanteede olukord on kehv ja liikluskultuur erineb tunduvalt harjumuspärasest. Teeviidastik praktiliselt puudub ja bensiinijaamu on vähe. Teedel liigub palju valgustamata härja- ja hobuvankreid. Pimedal ajal on teed enamasti valgustamata, nii et soovitame öiseid sõite vältida. Kiirusepiirangud on samad, mis Eestis.
Hotellid pakuvad ka autorenti.


Turvalisus

Kuubal on suhteliselt turvaline liikuda ning kohalikud on väga sõbralikud, kuigi paljud ei räägi inglise keelt. Hoiduda tuleks aga valgustamata tänavatest ning oma isklikel asjadel silm peal hoida - eriti Havannas ning ka teistes linnades esineb tihti taskuvargusi. Hoiduge poliitilistest kommentaaridest, seda eriti kohalikega suheldes. Poliitilise olukorra kommenteerimist ei peeta heaks tooniks. Samuti ei räägita avalikult halvasti Fidel Castrost ega tema perekonnast. Omavahel poliitilisest olukorrast rääkidest, hoiduge kasutamast rahvusvahelisi sõnu ja loomulikult nimesid. Arvestage, et Fidel Castro, Ernesto Che Guevara ja revolutsioon on kuubalastele pühad.


Vaatamisväärsused

Kariibi mere rannikul asuv Varadero on tänu 20 km pikkusele kaunile liivarannale Kuuba üks populaarsemaid ja suuremaid kuurorte. Linn asub Hicacose poolsaarel u 140 km kaugusel Havannast. Poolsaar on on pikk ja kitsas - kõige laiem koht on kõigest 1,2 km. Varadero keskus asub Hicacose poolsaare alguses. Poolsaare tipp, Punta Hicacos, on ühtlasi Kuuba põhjapoolseim punkt. Varaderot mainiti esmakordselt 1555.a., linnana märgiti Varadero 1887.a., mil siia rajati esimesed suvekodud. 30ndatel oli Varadero Ameerika miljonäride meelispaik, kus teiste seas armastas puhata ka kurikuulus maffiaboss Al Capone.

Poolsaare kirdeosas paikneb loodushoiuala, Hicacos Point Natural Park, kus on lopsakad metsad, 250 m pikkune Ambrosio koobas, linnu- ja roomajaterikas Mangoni järv ning saare ühe esimese soolakaevanduse, La Calavera, varemed.

Varadero delfinaarium u pooletunnise paadisõidu kaugusel. Sissepääs u 15 CUC.
Varahicacus - ökoloogiline looduspark. Sissepääs u 3 CUC.
Apteegimuuseum Museo Farmaceutico on Matanzas. Sissepääs u 3 CUC.
Bellamari stalaktiidikoopad u 40 km kaugusel Varaderost. Sissepääs u 5 CUC ja pildistamine u 5 CUC.

Reisidokumendid ja riiki sisenemine

Rohkem teavet leiad riikide all oleva Info vahelehelt.