Ohrid – sihtkohainfo

Ohrid 1
Ohrid 2
Ohrid 3
Ohrid 4
Ohrid 5
Ohrid 6
Ohrid 7
Ohrid 8
Ohrid 9
Ohrid 10
Ohrid 11
Ohrid 12
Ohrid 13
Ohrid 14
Ohrid 15
Ohrid 16
Ohrid 17
Ohrid 18
Ohrid 19
Ohrid 20
Ohrid 21
Ohrid 22
Ohrid 23
Ohrid 24
Ohrid 25
Ohrid 1
Ohrid 2
Ohrid 3
Ohrid 4
Ohrid 5
Ohrid 6
Ohrid 7
Ohrid 8
Ohrid 9
Ohrid 10
Ohrid 11
Ohrid 12
Ohrid 13
Ohrid 14
Ohrid 15
Ohrid 16
Ohrid 17
Ohrid 18
Ohrid 19
Ohrid 20
Ohrid 21
Ohrid 22
Ohrid 23
Ohrid 24
Ohrid 25

Sihtkohainfo

Infoleht

Eestikeelse infolehe leiate siit.
Venekeelse infolehe leiate siit.

Ekskursioonide info ja esindajate kontaktid leiate vahetult enne hooaja algust meie kodulehelt.


Aktiivsele puhkajale

 Galicica looduspargis leidub erinevaid matkaradu ning korraldatakse rühmaretki nii jalgsi kui maastikujalgrattaga. Kohapeal on ka jalgrattarent.

Matkamine

Matkata saab Ohridi ja Prespa järvede vahel paiknevas Galicica rahvuspargis. Siin on kaks peamist matkarada, millest üks viib Galicica kõrgeimale mäetipule - Magarole, mis paikneb 2254 m üle merepinna. Matkamist võib alustada Velestovo külast või ülalt mäetipult, Baba nimelisest kohast. Edasi-tagasi matk külast mäetippu võtab aega u 4 tundi. Magarol on vaateplatvorm, kust avaneb vaade nii Ohridi kui Prespa järvele. Teine tähtsam matkarada algab Dva Javorist ning viib  Asan Dzura mägimajakesse (u 1470 m), kus on võimalik valida kahe erineva suuna vahel. Üks rada viib Goga tippu ning teine Samatska dupka koopasse, kuhu pääseb vaid koos kohaliku pargigiidiga. Matkarajad on vaid osaliselt märgistatud. Bulevar Turisticka peatänavalt, ringtee juures paikneva bensiinijaama juurest võib mööda kitsast autoteed kõndida 4 km kaugusel paiknevasse  Velestovo külla. Jalutuskäigu vältel avanevad imelised vaated Ohridi järvele. Samast kohast algab ka poole kilomeetri pikkune loodusrada, mille ääres on 15.sajandist pärit basiilika varemed. Metropol Lake Resort hotellikompleksi juurest kulgevad mitmed märgistamata jalgrajad üles mägedesse. 

Sukeldumine ja snorkeldamine

Sukeldumiskeskus Amfora paikneb Bay of the Bones muuseumikülas, u 15 km kaugusel Ohridi keskusest. Amfora korraldab sukeldumis- ja snorkeldamisretki ning erineva tasemega kursusi. Renditakse ka varustust. Lisainfo  www.amfora.com.mk

Ohridi järve rannaäärses vees on mõnus snorkeldada. Vesi on puhas ja läbipaistev ning võib näha palju väikseid kalu.  


Hea teada

Apteek ja arstiabi

Keskuses on mitmeid apteeke, mis on avatud 09:00-18:00, osa neist kuni 20:00. Valveapteeke ei ole.

Kui vajate arstiabi, võtke palun ühendust hotelli retseptsiooni või Aurinko reisiesindajaga. Arstiabi eest tasutakse kohapeal sularahas. Tervisekindlustuse olemasolul saab Eestisse naastes arstiabile, ravimitele ning arsti juurde sõitmiseks kasutatud transpordile kulutatud raha tšekkide alusel tagasi.

Joogivesi

Kraanivesi on joogikõlbulik, kuid tundliku seedetrakti korral soovitame juua pudelivett.

Liikumisraskustega reisijad

Liikumisraskustega reisijate peale üldiselt mõeldud pole. Kõnniteed on kitsad ja äärekivid kõrged.


Hea teada hotellis

* Kuivõrd tagasilend väljub Ohridist reede öösel  vastu laupäeva, siis on soovi korral võimalik ette osta hilist check-outi kuni väljalennuni. Tubade pikendamise hinnakirja leiate siit.
Tube saab pikendada ka hotellis kohapeal juhul kui hotellil on vabu tube ning hinna annab hotell vastavalt hetke täituvusele. Ostes hilise check-outi ette, võite kindel olla, et saate oma tuba kasutada kuni lennuki väljumiseni.

* Järve lähedusest tingitult võib Ohridi hotellitubades olla keskmisest rohkem niiskust ja seetõttu ei pruugi sobida allergikutele.

* Sihtkoha kõrghooajal on hotellide poolt pakutavad teenused saadaval üldjuhul täismahus. Oluline on meeles pidada, et enne ja pärast antud kõrghooaega, sõltub saada olevate hotelliteenuste valik mitmetest erinevatest asjaoludest nagu hotelli täituvus, ilm jne. Seega ei pruugi kõik teenused (nt hotellide meelelahutusprogrammid; basseinide soojendused; konditsioneeride toimimine jms) olla pärast sihtkoha kõrghooaega alati kättesaadavad. Hotelliteenuste toimimise üle otsustab iga hotell ise.
Aurinko teeb kõik endast oleneva, et meie veebilehekülje hotellikirjeldused oleksid võimalikut täpsed. Aurinko ei vastuta selliste ebatäpsuste eest, mille puhul hotell hooaja vältel muudab oma kategooriat, poliitikat või muid teenuseid.


Lennujaamatransfeerid

Lennujaam: Sveti Apostol Pavle 
Transfeeri pikkus: Ohridi keskuse hotellidesse u 10 km, Sveti Stefani hotelliraajooni 12–15 km, Izgrev Aquapark & Spa 20 km. 

Lennujaamatransfeer sisaldub Aurinko majutusega reisipaketi hinnas.

Pisikese lennujaama ootesaalis on kohvik, pank ja postkontor. Rahvusvahelises tsoonis on tax free kauplus.


Liiklus ja teeolud

Suuremad sõiduteed on üsna heas korras. Kuivõrd Makedoonia on suhteliselt väike riik, siis ei ole vahemaad eriti pikad ega linnad liiga suured. Makedooniat läbib kiirtee E-75. Kiirteed on tasulised ning tollipunkte päris palju. Väiksemad teed nii heas korras ei ole. Enamik neist on kitsad, ebatasased ja valgustamata. Liikluseeskirjade rikkumise korral teeb politsei trahvi kohapeal. Kui soovite rendiautoga riigipiiri ületada, siis kontrollige autorendifirmalt, et teil on olemas kõik vajalikud kindlustused. Albaaniasse rendiautoga sõita ei ole lubatud.


Ohridi järv

Ohridi järv on Makedoonia kolmest tektoonilisest järvest suurim - pikkus u 30 km, sügavaim koht 289 m. Järv paikneb 695 m kõrgusel üle merepinna ning hõlmab 358 m2 suuruse maa-ala. Üks Euroopa sügavamaid ja vanimaid järvi on oma hämmastavalt selge ja puhta veega siia külalisi meelitanud juba eelajaloolisest perioodist.

Vesi voolab järve kolmest jõest. Enamik veest pärineb aga Prespa järvest, mis paikneb teisel pool Galicica mäge. Kõrgel mägedes asuvast Prespast voolab vesi läbi allikate alla Ohridi järve. Kaks suurimat allikat on Ostrovo ja Biljana Püha Naumi kloostri ja Ohridi linna lähistel. Ohridi ja Prespa järved kuuluvad Dessaret'i vesikonda, mis tekkis geotektoonilise liikumise käigus u 5 miljonit aastat tagasi. Kogu maailmas on veel vaid mõned samal moel tekkinud järved, kuulsaimad neist Baikal ja Tanganyika. Enamike teiste järvede eluiga on lühem - vähem kui 100 000 aasta jooksul täitub järv settega. Usutakse, et Ohridi järve pika eluea saladuseks on sügavus ning toitvad allikad, kust tuleb vähe setet.

Ohridi järv kujutab endast unikaalset ökosüsteemi - siin on üle 200 endeemse taime- ja loomaliigi. Unikaalse floora ja faunaga järv kuulub Euroopa suurimate bioloogiliste reservide hulka, mille juured ulatuvad 2-4 miljoni aasta tagusesse aega. Kuulsaimate liikide hulka kuuluvad kaks Ohridi järve forelliliiki: letnica ja belvica. Samuti elutseb siin kahte liiki angerjaid ning viidikas, kelle soomustest tehakse tundud Ohridi pärleid.

Ohridi järvel on mägine piir Ida-Albaaniaga. Järve kaldal on 3 linna: Makedoonia linnad Ohrid ja Struga ning Albaania linn Podradec. 1979. a arvati juba jääajast pärinev Ohridi järv UNESCO maailmapärandi hulka.


Ohrid Summer Festival

Ohridi kõige mastaapsemaks ja olulisemaks sündmuseks on iga-aastane Ohrid Summer Festival, mida traditsiooniliselt peetakse 12. juulist - 20. augustini. Muusikafestivali korraldatakse juba üle poole sajandi, mis on tõestus sellest, et tegu on millegi väga väärika ja aegumatuga. Inspiratsiooni on saadud Ohridist endast - Makedoonia spirituaalsest pealinnast. Linnast, mida iseloomustab maagiline järv, iidne kultuuritaust, esimene slaavi ülikool Euroopas - see on linn, mis esindab kogu Makedoonia vaimset palet ja kultuurilugu. 1961. a  kesksuvel sai alguse Ohridi suvefestival, mida peetakse 11. sajandist pärit Püha Sophia katedraalis. Siin saavad kokku muusika, teater ja väga erinevad artistid, nii ooperilavadelt kui balletiteatrist. Nii artistide kui vaatajate jaoks pakub südasuvine Ohrid Summer Festival alati midagi uut ja unikaalset. Festivali on väisanud mh Müncheni kammerorkester, kino-orkester Virtuosi di Roma, kammerorkester Georges Enescu, Leedu kammerorkester, Austria raadio sümfooniaorkester, Bukaresti madrigalikoorid jpt.

Algselt pakkusid kultuurilist naudingut vaid muusikud, kuid peagi liitusid esinejatega ka kohalikud teatritrupid ja seejärel juba ka rahvusvahelised teatrid Venemaalt, Türgist, Prantsusmaalt, Ameerika Ühendriikidest, Hollandist, Itaaliast, Kreekast jt riikidest. Mängitakse maailmaklassikat - Shakespeare'i, Tšehhovit, Moliere'i, Gogolit, Brechti või ka Vana-Kreeka autorite Sophoclese, Euripidese, Aristophanese loomingut.

1994. a võeti Ohrid Summer Festival vastu Genfis asuva Euroopa Festivalide Liidu liimeks. See oli äärmiselt suur tunnustus kogu Makedooniale. Liidu liikmeks saamine andis uusi võimalusi festivali arenguks nii programmiliselt kui ka ruumiliselt ja kindlustas head koostöövõimalused teiste suuremate Euroopa festivalidega. 2001. a täituski korraldajate teine suur unistus - festival sai vabaõhulava, milleks oli imeline antiikne amfiteater, kuhu mahub kultuuri nautima juba 3000 pealtvaatajat.


Ohridi vaatamisväärsused

Makedoonias on ühtekokku 4293 arheoloogilist vaatamisväärsust. Siin on 992 kirikut ja kloostrit, 50 000 m2 ulatuses freskosid, 23 000 ikooni. Ohridis oli 19.sajandil ühtekokku 365 kirikut, üks kirik iga kalendripäeva jaoks.

Varakristlik looma- ja taimemosaiikidega  kaunistatud basiilika ehitati 5.sajandil, mil Lychnidos (tänapäeva Ohrid) oli oluliseks usukeskuseks.
U 2000 a vanune antiikteater on Ohridi suvefestivali pealava.  
Tsaar Samuel (976–1014) ehitas mäetipule linna kaitseks 3 km pikkuse ja 16 m kõrguse kindluse. Tänapäeva kindluse tornidest on 18 ja väravatest 4 originaalid. Siit avaneb kaunis vaade üle kogu linna.
11.sajandi varakristliku basiilika varemetele ehitatud Sveti Sofija kirik rajati Ohridi peapiiskopi pühamuks.  Bütsantsiajal tegutses siin mošee. Kirik on tuntud oma kaunite freskode poolest ning Ohridi suvefestivali aegu toimvad siin klassikalise muusika kontserdid.
Sveti Klimenti ja Panteleimoni kiriku seest leiame 10.sajandil ehitatud Sveti Kliment Ohridski kirku jäänused.
13.sajandi lõpus ehitatud järveäärne Sveti Jovan Kaneo kirik on tuntud ilusate freskode poolest.
Sveti Naumi klooster asub Ohridist 26 km kaugusel, Albaania piiri lähedal. Kloostrikiriku hinnaline ikonostaas valmis 1711.aastal. Kloostri kõrval voolab kaunis allikas.
Bogorodica Perivleptosi kirik pärineb aastast 1295 ning paikneb vanalinna ülemise värava lähistel. Freskodega kaunistatud kirikut tuntakse ka Sveti Klimenti nime all. Kiriku juures on ikoonigalerii, kus võib imetleda kolmekümmet keskaegset kohalike kunstnike poolt maalitud ikooni.
Sveta Bogorodica Kamensko kirik vanalinna servas on tuntud värvikireva ikonostaasi poolest.
Slavko Upevce on kohalik kunstnik, kelle galerii asub Bulevar Makedonski Prosvetiteli tänaval. Ta kujutab oma maalidel Ohridit ja selle ümbruskonda. 
Puunikerdusateljee vanalinnas, Barokis esitleb puust nikerdatud ikoone, ikonostaase ja mööblit. 
Rahvusmuuseum asub Robevi majas, mis on heaks näiteks 19.sajandi Ohridi arhitektuuristiilist. Muuseumis esitletakse Ohridi ja selle ümbruse arheoloogilisi leide eelajaloolisest ja keskajast. Imetleda saab ka suurt ikooni- ja mündikollektsiooni.
Cinari väljak on kohalike hulgas populaarseks kohtumispaigaks ning on nime saanud seal kasvava üle 800 aasta vanuse plaatanipuu järgi, mille ümbermõõt on peaaegu 20 cm.
Bay of the Bones vaiadel muuseumküla paikneb järvel ning on rekonstruktsioon 1200-700 a e.Kr aegsest külast. Naabrusest leiame ka Rooma kindluse varemed.
Galicica looduspargist avaneb kaunis vaade allolevale Ohridi järvele.

Pildistamine on kirikutes üldiselt keelatud ning sissepääsutasu on u 1,5-2 eur. 


Raha

Makedoonia rahaühik on Makedoonia denaar, mida tähis on MKD. 

1 EUR = u 61,50 MKD
1MKD = u 0,02 EUR


Rannad

Populaarseimad rannad on kiviklibused Cuba Libre ja Kadmo, mis paiknevad Ohridi keskusest pisut väljas. Nendes randades on kohvikud ning mängib muusika. Vesi on puhas ja selge, aga ülemäära soojaks ei lähe. Paljudel Ohridi hotellidel on oma privaatrand. Järvel saab sõita ka pedaalipaadiga.
Vanalinna lähistel, Sveti Jovan Kaneo kiriku juures on kitsas liivarannariba. Rannal on tasulised lamamistoolid ja varjud. 
Parimad ja pikimad rannaribad on Ohridi järve lõunaosas paiknevad Ljubanista ja Gradiste. Sveti Naumi poole viiva tee ääres on mitmeid pisikesi rannasoppe. 

Rannatooli hind avalikus rannas on sõltuvalt rannast u 3-5 €/päev, kaks tooli ja vari vastavalt 6-10 eurot komplekt/päev. Varju eest enamasti lisatasu ei küsita.


Restoranid ja baarid

Ohridis on nii Makedoonia kui rahvusvahelist kööki pakkuvaid restorane. Väljas söömine on soodne. Kohalikeks spetsialiteetideks on forellist ja angerjast valmistatud road, kuid kalapüük looduskaitsealusest Ohridi järvest on limiteeritud. Proovida tasub ka Makedoonia veine.

Restoranid
Antiko, Car Samoul 30. Traditsiooniline Makedoonia köök.
Big Blue, Petar Gaulev 38. Pitsakohvik.
Cosa Nostra, Kosta Abrashev 50. Pitsarestoran.
Dalga, Kosta Abrashev 3. Kala ja liharoad, kaunis vaade järevele.
Kaj Cico, Bulevar Makedonski Prosvetiteli. Kohalike seas populaarne, soodsa hinnatasemega grillrestoran, mis paikneb politseijaoskonna vastas.
Riben, Kosta Abrashev. Kalarestoran keskväljaku lähedal, järve kaldal.
Sveta Sofija, Car Samoul 88. Makedoonia ja rahvusvahelised road.
Zito Luks, pagaritöökoda-kohvik, kust saab muuhulgas osta ka maitsvaid burgereid. 

Ohridis on vilgas ööelu. Õhtuid veedetakse jalakäijate tänava ja rannapiirkonna kohvikutes. Mõnedes neist on ka elav muusika. Õhtu edenedes siirdutakse diskoteekidesse ja ööklubidesse. Osa neist on avatud varajaste hommikutundideni. Juulis-augustis toimuvate Ohrid Summer- ja Balkani festivalide aegu on linnas palju kontserte ja teatrietendusi. Lisainfo www.ohridsummer.com.mk

Õhtuveetmiskohad
Cuba Libre, popluaarne koht rannas, kus sageli mängib elav muusika.
Kadmo, vanalinnas järve kaldal. Päevasel ajal populaarne kohvik, õhtuti noorte kogunemiskoht. Siin esinevad sageli trendikad Makedoonia muusikud.


Sisseostud

Ohridi keskuse jalakäijate tänav Sveti Kliment Ohridski on ääristatud mitmete hiliste õhtutundideni avatud rõiva-, kinga- ja ehtekauplustega. Keskuses leidub kauplusi veel ka Bulevar Makedonski Prosvetiteli, Goce Delcevi ja Bulevar Turisticka tänavatel.
Supermarket Tinex asub keskuses Bulevar Makedonski Prosvetiteli tänaval, keskväljaku lähistel. Maksi-D jääb Bulevar Turisticka ja Jane Sandanski tänavate ristumiskohale. 
Turuväljak paikneb Bulevar Turisticka ja Goce Delcevi vahelises piirkonnas. Turul müüakse juur- ja puuvilju ning kodutarbekaupu. Hinnad on väga soodsad. Makedooniast tuuakse kaasa rõivaid, kingi, käsitööd, mett, Ohridi pärleid, kohalikku veini jm alkoholi.


Sündmused

Balkani festival on rahvatantsu- ja laulufestival, mis leiab aset juuli esimeses pooles.
Ohridsko Leto ehk Ohridi suvefestival kestab  juuli keskpaigast augusti lõpuni. Toimub palju kontserte ja teatrietendusi, enamik Sveti Sofia kirikus ja antiikteatris.
Manaki Brothers filmifestival on üks maailma vanimaid filmifestivale, millega tähistatakse kõigi kinemotograafide panust maailma kinoajalukku. Festival sai alguse 1979. a ja inspiratsiooniks olid makedoonlastest vennad Yanaki ja Milton Manaki, kes alustasid dokumentaalfilmide tegemist juba 1904. a. Festival hõlmab mitmeid erinevaid źanre, alates lühifilmidest ja animatsioonidest, kaasates nii kohalikke kui rahvusvahelisi tegijaid. Festivali külastajad võivad olla kindlad, et filmid on valitud erilise hoolega. Korraldajad püüavad välja valida aasta kõige originaalsemad ja märkimisväärsemad linateosed. Festival toimub igal aastal septembris imelises Bitola linnas, kus lisaks suurepärasele filmielamusele saab ka kaunist arhitektuuri nautida.

 

 


Transport

Ohridi keskuses on mugav jalgsi ringi liikuda. 
Liinibussid sõidavad Ohridi keskusest lõunasse, Sveti Naumi suunas 15–30 minutilise intervalliga. Bussipilet näiteks hotellist Granit keskusesse maksab u 50 eurosenti. NB! Makedoonias ei ole turvavööd bussides seaduse järgi kohustuslikud. Ka osad ekskursioonibussid võivad olla kahjuks ilma turvavöödeta.
Taksosõit
on samuti soodne. Kilomeetri hind on 50 eurosenti/km. Taksosõit hotellist Granit Ohridi keskusesse maksab u 3 eurot. Ohridis sõidavad ringi ka piraattaksod. Taksosse istudes vaadake, et taksojuht taksomeetri sisse lülitaks.
Ohridi järvel sõidavad veetaksod. Taksosõit Kaneo rannalt keskusesse maksab u 5 eurot. Veetaksoga saab ka kaugematesse randadesse sõita. Leppige hinnas enne sõitu kokku.

Elanike arv ja vahemaad

Ohrid u 42 000 elanikku

Ohrid-Struga 14 km
Ohrid-Skopje 252 km

Aurinko esindajad sihtkohas

Aurinko esindajaga kohtute lennujaamas. Saabumisjärgselt viib esindaja kindlaksmääratud kellaajal hotellides läbi infotunnid, kus saate lähemat teavet nii sihtkoha kui ka ekskursioonide kohta. Infotunni kellaaja teatab esindaja teile transfeeril. Esindajaga saate ühendust ka telefoni teel. Aurinko esindaja mobiiltelefoni numbri avaldame vahetult enne reiside algust.

Reisidokumendid

Rohkem teavet leiad riikide all oleva Info vahelehelt.